Dbając o ubrania, dbasz o domowy budżet i środowisko zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe

Dbając o ubrania, dbasz o domowy budżet i środowisko

2022-06-28 0:05

Już od dawna docierają do nas niepokojące doniesienia na temat zanieczyszczenia środowiska i postępujących zmian klimatu. Gorzka prawda jest taka, że to my w głównej mierze odpowiadamy za taki stan rzeczy. Coraz częstsze powodzie, susze i huragany to nie przypadek. Jak wynika z raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), szkodliwa działalność człowieka skutkuje występowaniem anomalii pogodowych, które zagrażają ekosystemom i nam samym. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie i zmiana codziennych nawyków.

W dążeniach do zatrzymania negatywnych skutków antropogenizacji konieczne jest uwzględnienie w strategiach biznesowych odpowiedzialnych łańcuchów dostaw, niskoemisyjności i gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym. Równie istotna jest odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Czy wiesz, że sposób, w jaki pierzesz, suszysz i prasujesz swoje ubrania, ma wpływ na środowisko? Mając to na uwadze, LPP wystartowało z kampanią edukacyjną pn. „Dbaj o ubranie”, promującą świadome korzystanie z odzieży m.in. poprzez odpowiednią pielęgnację ubrań z uwzględnieniem jej wpływu na środowisko – a ta nie sprowadza się jedynie do prania.

Dbaj o odzież i środowisko

Odpowiednia pielęgnacja o odzież nie tylko wpływa na ich jakość i trwałość, ale także na stan środowiska. Jeśli robimy to umiejętnie, jesteśmy w stanie zaoszczędzić wodę i energię, a także zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery – głównego sprawcy efektu cieplarnianego. Niestety złe nawyki negatywnie wpływają na otaczającą nas przyrodę. Każdy z nas codziennie zostawia po sobie ślad węglowy, nawet przy tak prozaicznych czynnościach jak pranie, suszenie i prasowanie ubrań! Teraz tego nie widzimy, ale są to skutki długofalowe i nieodwracalne. Dobra wiadomość jest taka, że nasze codzienne decyzje i konkretne działania przekładają się na stan środowiska, w którym żyjemy. Warto mieć świadomość tego, że na środowisko mają wpływ m.in. temperatura prania, wielkość załadunku pralki, ilość używanego detergentu, sposób suszenia czy prasowania.

Czy Polacy wiedzą, jak dbać o ubrania?

LPP, jako lider branży odzieżowej to firma odpowiedzialna społecznie i środowiskowo, której zależy na edukowaniu swoich konsumentów w kwestii prawidłowej pielęgnacji ubrań i jej wpływu na środowisko. To stało się impulsem do przeprowadzenia badania*, które przyniosło odpowiedzi na wiele pytań, m.in. na to, jak Polacy dbają o odzież. Z raportu prezentującego wyniki badania opinii publicznej dotyczącego świadomości Polaków na temat pielęgnacji odzieży wynika, że mamy świadomość wpływu właściwej pielęgnacji odzieży na jej jakość, jednak nie do końca wiemy, jak połączyć ją z ochroną środowiska. Choć ponad 2/3 ankietowanych ma świadomość negatywnego wpływu uruchamiania sprzętów elektrycznych na środowisko, to większość z nich nie wie, czym jest „zrównoważona moda”. Aż 39 proc. nie zamierza też płacić więcej za ubrania bardziej ekologiczne (85 proc. badanych przy zakupie zwraca największą uwagę na cenę). Okazuje się, że wciąż wiele nienoszonych ubrań trafia do koszy na śmieci (takie postępowanie dotyczy 17 proc. ankietowanych). Jednak 56 proc. respondentów wykorzystuje je m.in. do prac domowych lub w ogrodzie.

Detergenty, metki i kody QR

Polacy twierdzą, że wiedzą, jaką ilość detergentu należy zastosować podczas prania, ale w praktyce odmierzają ją „na oko”. Zaledwie 4 proc. badanych stosuje detergenty naturalne np. orzechy. Prym wiodą proszek i płyn do prania, które zostały wskazane przez ponad 60 proc. ankietowanych. Metki, będące często źródłem informacji, odcinamy, bo drapią. Tak postępuje 85 proc. ankietowanych – w większości kobiety. Wiele osób nie sortuje prania przed prasowaniem, co powoduje, że te szybciej niszczeją. Co ciekawe, 2/3 ankietowanych chętnie korzystałaby z możliwości skanowania kodu QR, który dostarczałby więcej informacji na temat ubrania, które zamierzamy nabyć.

 Dbając o ubrania, dbasz o domowy budżet i środowisko 2

i

Autor: Materiały prasowe

Czym jest Kalkulator emisji?

Czy wiesz, że twoje codzienne, z pozoru błahe decyzje, mają ogromny wpływ na stan twojej odzieży i środowiska? Chciałbyś to sprawdzić? Jest na to sposób. Wystarczy wejść na stronę kampanii „Dbaj o ubranie”, a następnie otworzyć zakładkę „Kalkulator emisji”. To bardzo przydatne narzędzie, które po wprowadzeniu odpowiednich danych, pokaże nam ilość emitowanego dwutlenku węgla. Wystarczy wybrać:

  • rodzaj garderoby (sukienka, spodnie, t-shirt),
  • maszynę piorącą (pralka/ pralko-suszarka),
  • ładowność pralki w kg,
  • wielkość załadunku (1/2 bębna, pełny wkład),
  • program prania (bawełna 20, syntetyczne, wełna),
  • sposób suszenia (suszarka bębnowa, na świeżym powietrzu),
  • sposób prasowania.

Po wprowadzeniu wymaganych danych wystarczy kliknąć przycisk „Oblicz”, a następnie wyświetli nam się wynik – nasz ślad węglowy w gramach CO2, który powstaje podczas jednego cyklu pielęgnacyjnego (pranie, suszenie i prasowanie). Wraz z wynikiem otrzymamy informację na temat tego, co możemy zmienić, aby ograniczyć nasz ślad węglowy. Kalkulator emisji jest dostępny na stronie https://dbajoubranie.pl/kalkulator-emisji/.

Kluczowa jest edukacja i konkretne działania

Choć w kwestii pielęgnacji odzieży w sposób przyjazny środowisku wciąż wiele pozostaje do zrobienia, to większość ankietowanych Polaków (88 proc.) zgadza się z tym, że odpowiednia pielęgnacja ubrań wydłuża ich życie. Respondenci mają potrzebę zgłębienia swojej wiedzy w tym obszarze. Z pomocą rusza kampania „Dbaj o ubranie”.

Więcej na stronie: www.dbajoubranie.pl

*Badanie metodą CAWI na grupie tysiąca osób przeprowadzone przez LPP we współpracy z ARC Rynek i Opinia w okresie 24.01.2022-02.02.2022 r.

Partnerem materiału jest LPP