Dodatkowe kontrole na drogach w całej Polsce! Będzie mniej wypadków?

i

Autor: Główny Inspektorat Transportu Drogowego Dodatkowe kontrole na drogach w całej Polsce! Będzie mniej wypadków?

Odcinkowy pomiar prędkości w 39 nowych miejscach. Szczegóły lokalizacji

2022-03-31 18:49

To już pewne! 200 kilometrów dróg zostanie objętych kontrolami z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości. Eksperci są przekonani, że w miejscach objętych nadzorem, spada liczba przykrych zdarzeń drogowych. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

CANARD wybrał właśnie wykonawcę 39 odcinkowych pomiarów prędkości. System obejmie 200 kilometrów różnych kategorii dróg, w tym autostrady. Takie informacje przekazła rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak. - Urządzenia, które pojawią się na drogach, to Unicam VELOCITY3. Posiadają zatwierdzenie typu, a ich funkcjonalności są wystarczające, aby prowadzić skuteczne kontrole - powiedziała. Zgodnie z wymogami CANARD, urządzenia mają możliwość rejestracji naruszeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych.

Czytaj: Lublin. Motocyklista potrącił policjanta! 28-latek trafił do aresztu. Grozi mu 10 lat więzienia

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce

Wiadomo, że systemy zostaną zamontowane w 39 lokalizacjach, wytypowanych na podstawie analizy poziomu bezpieczeństwa wszystkich dróg publicznych w Polsce.

- Lista podstawowa obejmuje odcinki dróg w 13 województwach. Na liście znalazły się wybrane odcinki dróg autostrad A1, A2 oraz A4 oraz innych dróg krajowych, m.in. odcinki dróg ekspresowych S7, S11 i S14 oraz 14 dróg wojewódzkich, 3 powiatowe i 1 droga gminna. To ok. 200 km nowych odcinków dróg, które zostaną objęte kontrolami - czytamy w komunikacie.

W ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą – firmą Sprint S.A., która będzie miała 70 tygodni na dostawę i montaż urządzeń.

- Wykonawca będzie musiał przeprowadzić oględziny lokalizacji pod kątem możliwości technicznych zainstalowania urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości (OPP). Jeśli montaż urządzeń w którejś lokalizacji z listy podstawowej nie będzie możliwy, wykorzystana zostanie lokalizacja z listy rezerwowej - tłumaczy Niżniak.

Wykonawca dopiero po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i ustaleniach z zarządcami dróg, będzie mógł rozpocząć prace. Jego zadaniem będzie m.in. doprowadzenia przyłączy energetycznych czy też zamontowanie kamer.

Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu, CANARD będzie dysponował 73 tego rodzaju urządzeniami. - Z ich wykorzystaniem kontrolowanych będzie ok. 400 km dróg. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpływania na zachowania kierujących na dłuższym odcinku drogi niż ma to miejsce w przypadku klasycznych fotoradarów - wyjaśnia Niżniak. Rzeczniczka GITD podkreśla, że "z doświadczeń CANARD wynika, że w miejscach objętych nadzorem z wykorzystaniem OPP, liczba zdarzeń drogowych spada, a ruch się uspokaja".

Projekt rozbudowy realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. To rozwinięcie i kontynuacja projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" zrealizowanego w latach 2011-2015.

Sonda
Czy zawsze jeździsz zgodnie z przepisami ruchu drogowego?
Kia zderzyła się z nieoznakowanym radiowozem, który gonił pirata drogowego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki