Dubieniecki: Nie wiem czy żona będzie występowała o zadośćuczynienie za katastrofę. Naszym celem nie jest walka o pieniądze

2011-01-26 19:25

Nie milkną echa gorącej dyskusji nad kwotami odszkodowań dla rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem jakie ma wypłacić skarb państwa. Marcin Dubieniecki, mąż i pełnomocnik Marty Kaczyńskiej mówił, że proponowana przez prokuraturę kwota 250 tys. zł. to za mało. Teraz tłumaczy, ze nie chodziło o to, że ćwierć miliona dla każdej rodziny jest to przyjęcia, tylko o „moment” ustalania kwestii finansowych. Nie wie też czy jego żona będzie ubiegała się o pieniądze od państwa za śmierć rodziców.

Żadne pieniądze nie zwrócą rodzinom pasażerów tupolewa ich życia. Setki tysięcy złotych na kontach nie są w stanie ukoić bólu po stracie najbliższych. O odszkodowaniach dla pokrzywdzonych bliskich ofiar zaczęto jednak dyskutować, a pierwsza propozycja rządu opiewała na 250 tysięcy złotych dla małżonków, dzieci i rodziców zmarłych.

Jeszcze kilka dni temu Marcin Dubieniecki stwierdził, że kwota jest nie do przyjęcia, bo to za mało. Mąż córki Lecha i Marii Kaczyńskich w Kontrwywiadzie RMF FM dementował własne wypowiedzi, chociaż niezupełnie się od nich odcinał. Tłumaczył, że mówiąc, iż 250 tys. zł to kwota nie do przyjęcia  miał na myśli „moment”, kiedy ustala się kwestie finansowe.

Przeczytaj koniecznie: Dubieniecki: 250 tysięcy to za mało za Smoleńsk

- Kwoty zadośćuczynienia powinny zostać uzgodnione możliwe jak najbardziej dyskretnie pomiędzy obiema stronami. Ten temat powinien być podjęty po zakończeniu jednego zpostępowań - czy to prokuratorskiego czy też publikacji quasi-raportu komisji Millera – wyjaśnia.

Według adwokata propozycja rządu i Prokuratury Generalnej odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy po ujawnieniu „nieprawidłowości” raportu MAK i ustaleń komisji Jerzego Millera jest „pewnego rodzaju odwróceniem uwagi”.

Zięć zmarłej prezydenckiej pary nie chce wdawać się w dyskusję nad odszkodowaniem za śmierć jego teściów. Zaznacza, że pieniądze nie dotyczą „Państwa Dubienieckich” tylko „Marty Kaczyńskiej”, on sam nie jest od oceny kwoty jak należy się jego żonie od skarbu państwa.

-  Ja nie wiem jakie są oczekiwania mojej żony w kwestii zadośćuczynienia, czy w ogóle są jakiekolwiek oczekiwania, czy będzie występowała o zadośćuczynienie – podkreśla. - To nie jest w ogóle naszym celem, żeby walczyć o jakiekolwiek pieniądze – dodaje.

Patrz też: Marta Kaczyńska odebrała 3 miliony za śmierć rodziców

Mąż Marty Kaczyńskiej nie wnika w plany PiS obchodów rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Jego aspiracje polityczne uległy w ostatnim czasie zmianie. - Najprawdopodobniej nie będę startował w wyborach – deklaruje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE