EPIDEMIA kiły po EURO 2012. W Polsce coraz WIĘCEJ CHORYCH na SYFILIS. Kibice muszą uważać

2012-06-06 14:17

Kibice, którzy przyjadą do Polski na Euro 2012 nie tylko po to, by kibicować piłkarzom powinni mieć się na baczności albo zaopatrzyć się odpowiednie zabezpieczenie. Z roku na rok w Polsce rośnie liczba chorych na syfilis, czyli kiłę. Ta przenoszona drogą płciową choroba jest bardzo groźna, bo osoby zakażone kiłą często prowadzą aktywne życie seksualne, nie informując o chorobie swoich partnerów. Czy po Euro 2012 wybuchnie epidemia kiły?

Na zarażenie kiłą narażeni są nie tylko kibice, którzy podczas Euro 2012 będą korzystali w usług pań do towarzystwa, ale także ci fani piłki nożnej, którzy liczą na przygodny seks z przypadkowymi partnerami.

Jak alarmuje "Rzeczpospolita" każdego roku zwiększa się liczba chorych na kiłę. Naukowcy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu nagłaśniają problem chorób przenoszonych drogą płciową przed Euro 2012. W 2009 r. w Polsce zgłoszono 1234 zachorowania na wszystkie postacie kiły, to ponad 300 przypadków więcej niż w 2008 roku. Aktualnych danych zachorowań na syfilis nie ma, bo wielu chorych leczy się prywatnie, a nie ma obowiązkowego monitoringu pacjentów z kiłaą.

W czasie Euro 2012 wśród kibiców będą prowadzone akcje edukacyjne, połączone z rozdawaniem prezerwatyw. Fani piłki nożnej powinni jednak zachować szczególną ostrożność. Osoby zakażone kiłą często prowadzą aktywne życie seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia. Stanowią poważne zagrożenie dla swoich partnerów seksualnych.

Kiła, czyli syfilis - co to choroba, jak można się zarazić?

Kiła to choroba przenoszona głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego. Kiłę można podejrzewać na podstawie wywiadu epidemiologicznego i badania fizykalnego, ale ostateczne rozpoznanie ustala się na podstawie badań laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków.

Zakażenie kiłą jest wynikiem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Narażone są również osoby zdrowe przez pocałunek z osobą zakażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Każde uszkodzenie skóry u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko podczas intymnego kontaktu z osobą zakażoną.

Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki