HABEMUS PAPAM - to już 35 lat...

2013-10-16 20:18

Dokładnie 35 lat temu o godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, świadczący o wyborze nowego papieża. Mało kto przypuszczał, że decyzją konklawe, na tronie piotrowym zasiądzie kardynał z Polski - Karol Wojtyła, który przyjmie imię Jan Paweł II.

Był 14 października 1978 roku. Po nagłej śmierci Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał zaledwie 33 dni (Jan Paweł I zmarł 23 września) kardynałowie rozpoczęli kolejne konklawe. Wzięło w nim udział 111 elektorów, którzy potrzebowali ośmiu głosowań, aby dokonać wyboru nowego papieża. 16 października, dokładnie o godzinie 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską, w której obradowali kardynałowie, pojawił się biały dym!

ZOBACZ: Jan Paweł II uratował Kościół katolicki

Wśród ludzi zebranych na Placu Św. Piotra zapanowała euforia. Wiadomo było, że niebawem następca Jana Pawła I zaprezentuje się światu. O godzinie 18.44 kardynał Pericle Felici oznajmił ludziom: Nnuntio vobis gaudium magnum - Habemus Papam – Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum (Zwiastuję wam radość wielką, mamy papieża, Najczcigodniejszego i Najprzewielebniejszego Pana). Po tych słowach padły kolejne, w których przedstawiono kardynała Karola Wojtyłę - Dominum Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli /Secundi/ (Pan Karol, Świętego Rzymskiego Kościoła kardynał Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł /Drugi/).

Kardynał Wojtyła, urodzony w Wadowicach w 1920 roku, podczas ostatniego, ósmego głosowania, które odbyło się około godziny 16.30 miał otrzymać 99 głosów. Jan Paweł II został też pierwszym papieżem nie Włochem od czasów Holendra Hadriana VI, którego wybrano w 1522 roku!

W swoją pierwszą podróż, papież z Polski udał się do Meksyku w 1979 roku. W czerwcu tego samego roku odbył też pielgrzymkę do swojej ojczyzny. Jego słowa oraz nauka walnie przyczyniły się do przemian ustrojowych w państwach bloku wschodniego.

Trzy lata po objęciu pontyfikatu Jan Paweł II stał się ofiarą zamachu. Po audiencji na Placu Św. Piotra o godzinie 17.19 papież został postrzelony przez Turka, Mehmeta Alego Agcę. Jak wynika z przeprowadzonego śledztwa, zamachowiec mierzył w głowę Jana Pawła II, tyle, że musiał opóźnić moment oddania strzału, gdyż papież wziął na ręce małą dziewczynkę, która utrudniła wycelowanie. Zamach miał miejsce 13 maja, podobnie jak pierwsze objawienie Matki Boskiej w Fatimie.

W ciągu całego pontyfikatu Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki zagraniczne. Najczęściej odwiedzał Polskę (8 razy - 1979, 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999, 2002), Stany Zjednoczone i Francję (po 7 razy). Dziewięciokrotnie pojawiał się również na Światowych Dniach Młodzieży, które sam zapoczątkował.

ZOBACZ: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, po 9666 dniach pontyfikatu. Sam pogrzeb odbył się w piątek 8 kwietnia. W uroczystościch wzięło udział wielu wiernych z całego świata. Do rzymu zjechało 200 premierów i prezydentów państw z całego świata, a także przedstawiciele innych religii. Mszy pogrzebowej przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, który 11 dni później został wybrany następcą Jana Pawła II. Podczas pogrzebu miało miejsce symboliczne zdarzenie. Tego dnia Rzymie było wietrznie. Wiatr przewracał kartki księgi wyłożonej na trumnie z ciałem papieża. Gdy msza dobiegała końca, wiatr zamknął księgę.

ZOBACZ: Jan Paweł II zostanie świętym 27 kwietnia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki