Ile godzin pracuje nauczyciel: Polonista - 40, matematyk - 36, katecheta - 33, wuefista - 27

2013-06-10 14:27 marcs

Badania przeprowadzone na zlecenie MEN wśród nauczycieli pokazują, że najwięcej pracują poloniści – 40 godzin tygodniowo. Najmniej czasu na pracę poświęcają wuefiści – zaledwie 27 godzin tygodniowo.

{% load polls_tags %}{% get_poll 6143 request.path %}

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badania, które miały pokazać, ile pracuje nauczyciel. Według obecnego prawa ma przepracować 40 godzin. Połowę z tego spędza z uczniami, pozostałe 20 godzin powinien poświęcić między innymi na szkolenia i przygotowanie do zajęć. W badaniach wzięło udział 1300 szkół i ponad 7 tysięcy nauczycieli. To niewiele, ponieważ w Polsce pracuje 500 tysięcy nauczycieli.

Ile pracują nauczyciele

Okazało się, że najbardziej pracowici są poloniści, którzy pracują 40 godzin tygodniowo. Zaraz za nimi na liście są historycy i nauczyciele WOS-u z 37,5 godzinami tygodniowo. Nauczyciele przedmiotów ścisłych (matematyki, fizyki, chemii i biologii) pracują około 36 godzin tygodniowo. Najmniej pracują katecheci (33 godziny) i wuefiści (27 godzin).

Co robią nauczyciele poza lekcjami

Nauczyciele pracują nie tylko na lekcjach. Poza nimi mają jeszcze inne obowiązki. Jednym z nich jest przygotowanie się do zajęć. Poloniści i matematycy deklarują, że zajmuje im to w tygodniu więcej, niż 8 godzin. Wuefistom tylko 5 godzin.

Również sprawdzanie prac jest o wiele bardziej czasochłonne dla polonistów, niż innych nauczycieli. Deklarują, że zajmuje im to 8,5 godziny  tygodniowo. Innym nauczycielom – niecałe 6 godzin. Wuefiści nie poświęcają na to żadnego czasu. Brakujących godzin nie nadrabiają też zajęciami dodatkowymi z uczniami, na które poświęcają 5 godzin tygodniowo, podczas gdy poloniści i pozostali nauczyciele podali w ankiecie 8 godzin.

Nowa organizacja pracy dla nauczycieli?

Badania przeprowadzone dla MEN pokazały, że każdy nauczyciel pracuje inaczej. Dla 80% badanych czas prowadzenia lekcji jest dość długi. 17% uważa, że powinno się go wydłużyć. W tej grupie są głównie katecheci i wuefiści. Duża różnica czasu pracy wymaga zmian w podejściu do zawodu nauczyciela. Ministerstwo edukacji od kilku lat mówi o zróżnicowaniu czasu pracy dla nauczycieli różnych przedmiotów.

Najnowsze