Kiedy jest najtaniej?

i

Autor: Shutterstock

Kiedy jest najtaniej?

Im mniejsze zapotrzebowanie na energię, tym niższa będzie jej cena

2022-12-19 0:05 Materiał sponsorowany

Ceny energii dostarczanej do naszych domów kształtuje wiele czynników, jednak nasze codzienne wybory mają spory wpływ na wysokość rachunku za prąd. Wiedząc, że im mniejsze jest zapotrzebowanie na energię, tym niższa będzie jej cena, sami możemy przyczynić się do obniżenia zużycia energii i wpłynąć na niższe ceny jej sprzedaży.

Kryzys energetyczny jest spowodowany głównie wzrostem cen surowców w związku z wojną na Ukrainie i kosztami zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS. Wzrost cen energii wynika z czynników niezależnych od spółek energetycznych, które mają niewielki wpływ na ceny energii sprzedawanej firmom, samorządom, instytucjom i gospodarstwom domowym.

Jak to działa?

Energia produkowana z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest najtańsza. Jednak w Polsce, mimo wielu inwestycji w ostatnich latach, jest ich stosunkowo mało. Ponadto działanie elektrowni wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych zależy od warunków atmosferycznych – wiatru i nasłonecznienia. Energia wytwarzana w elektrowniach zasilanych węglem brunatnym i kamiennym jest droższa (do tego dochodzi wysoki koszt uprawnień do emisji CO2, bo uwalnia się znacznie więcej dwutlenku węgla), a najdroższa - w przypadku użycia gazu. Energia z najtańszych źródeł energii trafia do systemów w pierwszej kolejności, stąd promowanie OZE. Jednak im większy popyt na energię elektryczną, tym więcej droższych jednostek wytwórczych angażuje się w zaspokojenie tych potrzeb – cena rośnie. Prąd jest najtańszy przy najniższym zapotrzebowaniu na energię.

Kiedy jest najtaniej?

i

Autor: Materiały prasowe Link: https://liczysieenergia.pl/

Oszczędzanie – to proste

To ważne, by każde gospodarstwo domowe oszczędzało energię. Warto połączyć siły w solidarnej walce o niższą cenę prądu, zmniejszając zapotrzebowanie na energię. Aby tego dokonać, najpierw sprawdź, jakie urządzenia w twoim domu zużywają najwięcej energii i jak z nich korzystać, by to zużycie ograniczyć. W tym celu użyj interaktywnego domu na stronie www.liczysieenergia.pl. Wybierz urządzenie np. źródła światła. Tu pojawi się informacja, że wymiana 10 lamp halogenowych o mocy 30 W na żarówki LED o mocy 4 W pozwala zaoszczędzić ok. 228 zł rocznie. Jesteś w stanie dokonać takiej zmiany? Świetnie! Dodaj pozycję do kalkulatora i zaplanuj oszczędności.

Razem możemy więcej

Wkraczamy w okres prawie 6 miesięcy wzmożonego zapotrzebowania na energię. Krótsze dni to konieczność dłuższego korzystania z oświetlenia, a coraz niższe temperatury zachęcają do spędzania czasu w domu, często przed komputerem czy telewizorem. Natomiast nie musimy wdrażać restrykcyjnych ograniczeń czy rezygnować z urządzeń, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie – jak chociażby ze sprzętów AGD – w obawie o wysokość rachunku za prąd. Wystarczy, że wdrożymy proste nawyki bądź wykorzystamy porady przedstawione na www.liczysieenergia.pl w trosce nie tylko o nasze portfele, ale również o wysokość cen energii w najbliższym czasie – mówi Maciej Maciejowski, Ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Partnerem materiału jest Polski Komitet Energii Elektrycznej

Nasi Partnerzy polecają