Jak przeżyć długi weekend i nie zwariować!

2013-06-01 4:00

Mąż trzaska drzwiami, żona robi wymówki i wykrzykuje mu w twarz wszystkie pretensje, a dzieci rzucają wkoło zabawkami, płaczą i krzyczą jeszcze głośniej... Długi weekend nierzadko zamienia się w rodzinny koszmar! Co zrobić, by nie oszaleć i nie pokłócić się na śmierć i życie?

Miała być rodzinna sielanka, a jest rodzinny horror - z takim problemem boryka się niejedna polska rodzina, która wyrusza za miasto na długi weekend. Właśnie wtedy, gdy chcemy odpocząć i miło spędzić czas, zaczynają się najgorsze awantury. Jak to możliwe? - Wynika to z tego, że na co dzień spędzamy ze sobą mało czasu i nagle próbujemy to nadrobić, robiąc wszystko na tu i teraz - wyjaśnia Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny. - Tymczasem nie można w ciągu jednego dnia wychować dzieci i naprawić narastających problemów małżeńskich - dodaje. Jakie konflikty zazwyczaj pojawiają się na wakacjach? - Często kłócimy się o to, kto ma odpoczywać, a kto w tym czasie coś załatwić. "Ty nigdy nic nie robisz!", "Jak zwykle nie kwapisz się do opieki nad dziećmi!", "Nie wiesz, gdzie w kuchni leży makaron, nie interesujesz się domem!" - to najczęstsze początki awantur - opowiada ekspert. Jak im zapobiegać? Oto rady psychologa:

Skupiaj się na tym, co jest tu i teraz, ciesz się chwilą, zamiast rozpamiętywać dawne żale.

Nie buduj napiętego planu każdego wolnego dnia, postaw na luz i spontaniczność.

Nie próbuj szybko naprawić relacji małżeńskich i rodzicielskich, to niemożliwe. Dbaj o nie na co dzień, a nie przez parę dni w roku.

Bądźcie ze sobą i dobrze się bawcie, zamiast pouczać i robić wymówki.

Gdy mąż nie wie, gdzie co jest w kuchni i co lubi jeść dziecko, spokojnie mu pomóż, zamiast krytykować.

Ugotujcie coś dobrego i zjedzcie razem.

Gdy ktoś zaczyna cię irytować, wyjdź z pokoju i odetchnij.

Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny:

- Kłótnie podczas długiego weekendu wynikają z problemów, które tak naprawdę mamy także w dni pracy czy szkoły. Niewiele ze sobą przebywamy, a potem chcemy zbyt dużo naprawić w zbyt krótkim czasie. Gdy coś idzie źle, narasta w nas frustracja i wtedy zaczyna się kłótnia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki