Jarosław GOWIN będzie walczył z KIEPSKIMI BIEGŁYMI

2012-10-28 8:44

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że wprowadzi przepisy, dzięki którym możliwa będzie skuteczniejsza walka ze słabą pracą biegłych. Coraz częściej zdarza się, że wydawane przez nich błędne oraz nierzetelne opinie wypaczają wyniki procesów karnych i gospodarczych - pisze "Puls Biznesu".

Główną metodą walki z największą bolączką wymiaru sprawiedliwości  ma być wprowadzenie specjalnej ustawy, która będzie w bardzo szczegółowy sposób określać zasady oceny kompetencji biegłych oraz ich pracy.

Rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że celem wprowadzenia takich regulacji jest "podniesienie jakości opinii biegłych oraz skrócenie czasu na ich opracowanie". Dodała, że ustawa szczegółowo określa zasady naboru biegłych, warunki kontroli, przesłanki zawieszania ekspertów oraz zwalniania z funkcji.

"Puls Biznesu" zaznacza, że nadrzędnym celem propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości jest umożliwienie sądom powoływania w razie potrzeby komisji do weryfikacji kompetencji kandydatów na biegłych. Ma to zapewnić, że nie będą to osoby przypadkowe, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Regulacja prawdopodobnie zacznie obowiązywać za rok. Po jej wejściu w życie budżet państwa ma płacić za opinie biegłych 325 mln zł. To o 75 mln zł więcej niż obecnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają