Katolicy muszą wrócić do kościołów. Koniec dyspensy! Ważna decyzja biskupów

Katolicy muszą wrócić do kościołów. Koniec dyspensy! Ważna decyzja biskupów
Autor: Pixabay/OrnaW Katolicy muszą wrócić do kościołów. Koniec dyspensy! Ważna decyzja biskupów

Katolicy muszą wrócić do kościołów. Wraca obowiązek uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta. To koniec dyspensy, jaka obowiązywała w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. I choć COVID-19 nie zniknął, to biskupi podjęli ważną decyzję, prosząc wiernych, by znów zaczęli osobiście chodzić do kościołów. Do tej pory, jeśli tego nie robili, nie popełniali grzechów. Od 20 czerwca to się zmieni. Kto i kiedy musi chodzić do kościoła? Co oznacza decyzja Konferencji Episkopatu Polski?

20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej – postanowili biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. To oznacza, że katolicy muszą wrócić do kościołów. Do tej pory w czasie pandemii, jeśli opuszczali mszę św. wybierając np. transmisję w telewizji – nie grzeszyli. Od niedzieli, 20 czerwca, zasady ulegną zmianie. Msza znów będzie obowiązkiem!

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br. – czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Autorzy komunikatu poinformowali, że w niedzielę, 20 czerwca dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których obowiązywały w związku z pandemią COVID-19 – podaje Polska Agencja Prasowa.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że od 13 czerwca będzie mogła być zajęta połowa miejsc w kościołach i w miejscach kultu. Za tę decyzję podziękował premierowi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

W związku z obowiązującymi dotąd limitami (jedna osoba na 15 mkw.), w wielu miejscach w Polsce wierni nie mieli możliwości swobodnego udziału w mszy św. Dotyczyło to zwłaszcza świątyń o mniejszej powierzchni. Z tego powodu biskupi diecezjalni wydali odpowiednie dyspensy zwalniające wiernych z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej liturgii, zachęcając jednak do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych – przypomina PAP.

Super Raport 11.06 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie), Sedno Sprawy: Paweł Wdówik
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze