KGHM zdał egzamin w czasie pandemii

2021-06-23 0:00
KGHM zdał egzamin w czasie pandemii
Autor: Materiały Prasowe

KGHM stanął na wysokości zadania i zapewnił bezpieczeństwo pracownikom podczas pandemii COVID-19. Tak działania firmy ocenili eksperci podczas kolejnych obrad Rady Medycznej. Teraz spółka stoi przed realizacją programu szczepień. Zachęca do nich nie tylko pracowników swoich zakładów, lecz także ich rodziny. Przykład pracownikom KGHM dają szczypiornistki Zagłębia Lubin – wszystkie są już zaszczepione!

Podczas posiedzenia Rady Medycznej KGHM, autorytety świata nauki i medycyny oraz przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM przyjrzeli się aktualnej sytuacji zdrowotnej w firmie. Przeanalizowali również szereg działań podjętych, by przeprowadzić Spółkę w spokojny sposób przez kryzys pandemiczny. Jak stwierdzili eksperci, KGHM zdał egzamin. – KGHM jest przykładem dla innych, jak postępować i jak działać w trakcie pandemii – mówi prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19 i członek Rady Medycznej firmy. Zaznaczył, że obecnie kluczowa jest realizacja Narodowego Programu Szczepień. – Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to jesienią czeka nas kolejna fala epidemii – ostrzega.

Szczypiornistki po pierwszej dawce

Dobry przykład dają mistrzynie z Zagłębia Lubin, które są już zaszczepione pierwszą dawką. – Bardzo się cieszymy, że bierzemy udział w szczepieniu i mamy to za sobą. Mamy nadzieję, że to sprawi, że w kolejnym sezonie będziemy mogły spotykać się w trakcie meczów z kibicami. Bardzo brakuje nam atmosfery, którą tworzą podczas rozgrywek. Zachęcam wszystkich do udziału w szczepieniach przeciwko COVID-19 –mówi mistrzyni Polski Monika Wąż. Sponsorowana przez KGHM drużyna MKS Zagłębie Lubin zapewniła sobie tytuł Mistrzyń Polski ostatnią wygraną z drużyną EKS Startu Elbląg (32:17). Tytuł powrócił do drużyny po 10 latach. Miedziowe zdobyły w historii mistrzostw Polski 18 medali, z czego 13 razy plasowały się na drugim miejscu.

KGHM zdał egzamin w czasie pandemii
Autor: Materiały Prasowe

KGHM pomaga się szczepić

Jeśli któryś z pracowników chce się dowiedzieć więcej o szczepieniach przeciw COVID-19, zarejestrować na bezpłatne szczepienie lub zgłosić do tego członków swojej rodziny, może skorzystać z pomocy specjalistów w mobilnych punktach, które pojawiają się we wszystkich oddziałach KGHM. W Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice z pomocy z takiego punktu skorzystały już setki pracowników miedziowego giganta. Chętni mogli liczyć na pomoc przy rejestracji na szczepienie. W najbliższych tygodniach podobne dyżury odbędą się we wszystkich oddziałach KGHM.

Jedyną drogą do normalności są szczepienia
Dr Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie
Dr Marek Ścieszka, wiceprezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie

Skuteczniejszą metodą walki z pandemią oraz szansą na szybkie jej zakończenie są szczepienia. Pamiętać należy, że żadna szczepionka nie chroni w 100 proc. przed COVID-19, ale jak pokazują prowadzone od jesieni ubiegłego roku obserwacje, szczepienia chronią prawie w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby. Jako dowód przedstawię nie abstrakcyjne wyniki badań, tylko przykład z życia. Jesienią 2020 r. w Miedziowym Centrum Zdrowia miesięcznie przebywało na zwolnieniu lub kwarantannie z powodu COVID-19 non stop ok. 40 osób, 5 proc. załogi. 4 stycznia 2021 r. rozpoczęliśmy szczepienia naszych pracowników, zaszczepiliśmy ponad 80 proc. załogi. Skutek? Obecnie na zwolnieniu z powodu koronawirusa są trzy osoby, w tym dwie się nie zaszczepiły, a jedna zachorowała przed przyjęciem drugiej dawki. Najwyższy odsetek zaszczepionych jest w grupie osób po 80. roku życia, czym młodsza grupa, tym odsetek zaszczepionych spada. Dla mnie to szokujące, bo ludzie młodzi, aktywni zawodowo oraz młodzież są głównym transmiterem wirusa. Budująca na tym tle jest postawa ratowników górniczych. To grupa młodych, wysportowanych mężczyzn, bez chorób współistniejących, u których prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby jest niewielkie. Jednak masowo przystąpili do szczepień. Odpowiedzialność za życie i zdrowie innych jest dla nich priorytetem. Tak w pracy, jak w życiu. Wykonaliśmy w naszych punktach ponad 40 tys. szczepień, przy których obserwowaliśmy niewielki odsetek działań ubocznych. Głównie był to ból, opuchlizna lub zaczerwienienie skóry po wkłuciu, zmęczenie, ból mięśni, gorączka, mdłości. U pięciu osób wystąpiły poważniejsze objawy w postaci omdlenia, duszności oraz pokrzywki. Po udzieleniu pierwszej pomocy, objawy ustąpiły i nie było potrzeby hospitalizacji. To porównywalne objawy do tych przy innych szczepieniach. Miedziowe Centrum Zdrowia obecnie dysponuje na terenie Zagłębia Miedziowego siedmioma punktami. Każdy punkt obsługują lekarz, dwie pielęgniarki oraz sekretarka. Zespoły w szpitalu MCZ oraz w RCS pracują w systemie zmianowym w godzinach 8–14 oraz 14–20, siedem dni w tygodniu, pozostałe w zależności od potrzeb. Nasze zespoły są w stanie szczepić do 1,5 tys. osób dziennie.

Partnerem materiału jest KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze