WAŻNE! Dzieci klas 1-3 wrócą do nauki w szkołach. Oto szczegóły [WIDEO]

2021-01-11 17:42 Bartosz Wojsa
Minister Przemysław Czarnek i minister Adam Niedzielski
Autor: Mateusz Grochocki/East News, Twitter Minister Przemysław Czarnek i minister Adam Niedzielski

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Czy obostrzenia wprowadzone na czas pandemii koronawirusa zostaną przedłużone? Co dalej z edukacją najmłodszych? Czy dzieci mogą już wrócić do szkół 18 stycznia, ale tak rzeczywiście się stanie? Wszystko już jasne. Padły konkretne ustalenia. W poniedziałek, 11 stycznia, o godz. 17:00 odbyła się konferencja prasowa ministrów zdrowia i edukacji, w czasie której poznaliśmy szczegóły. Sprawdź je.

Aktualizacja, godz. 17:49:

Minister Niedzielski: - Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Dziękuję wszystkim za konsultacje, za to, że wkładają tyle wysiłku w to, aby nauczanie było jak najbardziej bezpieczne.

Aktualizacja, godz. 17:27:

Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał też głos w sprawie sytuacji ze szczepieniami w WUM. Temu został poświęcony dalszy ciąg konferencji. 

Minister Niedzielski dodał: - Zwracam się do prof. Gacionga: w tej sytuacji trzeba mieć umiejętność odwagi cywilnej, nie widzę możliwości dalszej współpracy, oczekuję dymisji rektora WUM, a od celebrytów wolontariatu na oddziałach Covid, bo są już państwo odporni. Dodał też, że osoby zaszczepione poza kolejnością otrzymają drugą dawkę. "Jej brak nie może być karą, nie może być tak, że te pierwsze szczepionki zostałyby zmarnowane" wyjaśnił.

Aktualizacja, godz. 17:22:

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiły się wytyczne dla szkół, które od 18 stycznia otworzą się dla dzieci z klas 1-3. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły. "Już od poniedziałku, 11 stycznia 2021 r. trwają testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 r.", przypomniano. 

Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły. Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie. Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzyma odpowiednie skierowanie.

Z ostatnich danych wynika, że do udziału w testach w całym kraju zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania będzie można zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie kraju. Wspomagać akcję będzie 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szczegóły dotyczące wytycznych znajdziecie tutaj: MEN - wytyczne dla szkół

Aktualizacja, godz. 17:18:

Do decyzji przyczyniły się też opinie ekspertów z rady medycznej. - Stwierdzili, że taki powrót do klas 1-3 jest potrzebny. Było to poddawane analizie również w ciągu ostatnich kilku dni. Ryzyko transmisji koronawirusa wśród dzieci z tych klas 1-3 jest w zasadzie najmniejszy. To wszystko, w tym badanie i testowanie nauczycieli, przyczyniło się do takiej decyzji. Od 18 stycznia w szkołach witamy dzieci z klas 1-3 - powiedział minister Przemysław Czarnek. 

Aktualizacja, godz. 17:15:

"Od 18 stycznia zdecydowaliśmy o utrzymaniu wszelkich dodatkowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 w szkołach podstawowych", doprecyzował minister Adam Niedzielski. - To decyzja bardzo ważna. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych najmłodszych grupach jest najmniej efektywne i uciążliwe dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców - dodawał minister nauki Przemysław Czarnek. 

Aktualizacja, godz. 17:13:

- Ważąc wszystkie za i przeciw, doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a który jednocześnie, w sensie symulacji przez nas prowadzonych i pewnych prognoz, nie stanowimy zagrożenia jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 - powiedział Niedzielski. 

Aktualizacja, godz. 17:10:

- Sytuacja w Polsce wygląda dosyć stabilnie - ocenia minister Niedzielski. Liczba chorych w szpitalach to 16 tys. 681 osób, liczba osób pod respiratorami: 1605 osób. To stan, który w podobnym zakresie utrzymuje się od dłuższego czasu. "Mamy ponad połowę buforu bezpieczeństwa", mówi minister. 

Aktualizacja, godz. 17:08:

Konferencja prasowa rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem. - Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, ponieważ jest ona podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dotyczącej dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, że wszędzie dookoła w Europie widzimy narastającą trzecią falę - zaczął minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Dzieci wrócą do szkół już 18 stycznia? Konferencja prasowa ministrów [RELACJA LIVE]

Według nowych, nieoficjalnych informacji, do których dotarł Business Insider Polska, wynika, że dzieci wrócą do szkół już 18 stycznia. Czy tak faktycznie będzie? Dowiemy się już wkrótce, ponieważ minister edukacji i nauki ma przekazać szczegółowe ustalenia w tej sprawie dziś, tj. w poniedziałek, 11 stycznia, o godz. 17:00. Będziemy ten materiał aktualizować, by informować Państwa na bieżąco. Tymczasem przypomnijmy, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wcześniej informował, że decyzje o ewentualnym powrocie dzieci do szkół zostaną podjęte w piątek, 8 stycznia. - - Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego przedstawiono rekomendacje dla dyrektorów szkół i kiedy myślimy o powrocie dzieci z klas I-III do szkół - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dziś, 11 stycznia, o godz. 17:00 te ustalenia mają zostać przedstawione opinii publicznej. Bądźcie z nami! 

Przez pandemię i zdalne nauczanie odkryła w sobie talent
Najnowsze