Kierunek: odbudowa Ukrainy. Jaką rolę odegra w niej polski biznes nowe zdjęcie

i

Autor: Materiały prasowe

Krynica Forum 2023

Kierunek: odbudowa Ukrainy. Jaką rolę odegra w niej polski biznes

2023-09-28 0:05 Materiał sponsorowany

Podczas Krynica Forum 2023 (13-15 września) w Krynicy-Zdroju odbyła się debata pt. „Kierunek: odbudowa. Jaką rolę odegra Polska i polski biznes na Ukrainie?”. Moderatorem debaty był Damian Szymański, wicenaczelny portalu Money.pl.

DS: Polski biznes na Ukrainie jest wyceniany nawet na 1 bilion USD. Co możemy zrobić oraz jakie są bariery dla polskiego biznesu w Ukrainie z perspektywy Banku Pekao?

Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A.

Nasz udział we wspieraniu polskich przedsiębiorców inwestujących na Ukrainie był, jest i będzie. Część przedsiębiorców musi odbudować inwestycje, które padły ofiarą zniszczeń spowodowanych przez rosyjskiego agresora. Rola branży finansowej, w tym banków i rynku kapitałowego, jest ogromna. Pieniądze na inwestycje będą pochodziły m.in. od banków i organizacji międzynarodowych, przy czym musi być stworzony pewien mechanizm zabezpieczeń. Przedsiębiorstwa funkcjonują w ramach ograniczeń legislacyjnych. Byłoby fantastycznie, gdyby udział polskiego biznesu i Polski w inwestycjach wspierających odbudowę Ukrainy osiągnął 10 proc. Dziś jest potrzebna technologia, która będzie transferowana na Ukrainę, fabryki, infrastruktura transportowa, transformacja energetyczna. Jest ogromna przestrzeń, aby móc tam zaistnieć, a naszą rolą – rolą rynku finansowego – jest wspieranie polskiego biznesu, ale także ukraińskich przedsiębiorców. Jestem pełen optymizmu w kwestii wsparcia odbudowy Ukrainy, natomiast muszą być stworzone standardy, w których będziemy się poruszać.

DS: Jakie inwestycje są realizowane, aby ułatwić relacje między Polską a Ukrainą?

Arnold Bresz, członek zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK

Dotychczas priorytetem było połączenie Wschód-Zachód przez Brześć. Po wybuchu wojny odtworzono wcześniejsze kierunki komunikacyjne z Ukrainą, ale wciąż dużym problemem jest brak ciągów transportowych na poziomie europejskim. Podjęto decyzję o przedłużeniu korytarza transeuropejskiego w kierunku Ukrainy. Jedna z odnóg korytarza przebiega przez linię 30 i docelowo połączy nas z Kijowem. Prace, które zrealizowaliśmy, były działaniami doraźnymi, które pomogły w ewakuacji osób z Ukrainy do Polski. Jako zarządca infrastruktury dostosowywaliśmy niefunkcjonujące odcinki infrastruktury. Realizujemy też Krajowy Program Kolejowy w Polsce. PLK wie, że musi zapewnić kanały transportowe dla m.in. firm budowlanych. Liczymy że nasza ukraińska placówka będzie mogła uczestniczyć w odbudowie.

DS: Czy 10 proc. udziału Polski w inwestycjach na Ukrainie to realny cel? Czy są tu jakieś problemy do rozwiązania?

Mikołaj Tauber, menedżer projektów ds. Ukrainy, PAIH

Myślę, że nie powinniśmy się przywiązywać do jakichkolwiek liczb. Najlepiej by było, żeby w Ukrainie zapanował pokój, a państwo miało twarde gwarancje międzynarodowe. Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą inwestować na Ukrainie, powinni tam pojechać. Mogą też skorzystać z usług consultingowych PAIH-u. Polski biznes jest dobrze reprezentowany na Ukrainie, nie wycofał się w czasie wojny. Działania PAIH-u znacząco przyspieszyły, czego owocem jest m.in. nowelizacja ustawy o KUKE, która znacznie rozszerza produkty ubezpieczeniowe na rynku ukraińskim - reasekuracja OC i casco dla przewoźników. Musimy nawiązywać relacje z partnerami z Ukrainy, korzystać z doświadczenia polskiego biznesu, który jest tam już od wielu lat i brać udział w spotkaniach organizacji okołobiznesowych.

DS: Czy narzędzia m.in. Polskiego Funduszu Rozwoju mogą być tam zaimplementowane?

Dariusz Górczyński, członek zarządy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie

- Działamy w Ukrainie już ponad 20 lat. A doświadczenie pokazuje, że jednoczenie się i wymiana informacji, wzajemne wsparcie przedsiębiorstw, kancelarii prawnych oraz instytucji rządowych ma ogromne znaczenie. Jeżeli Ukraina zbliża się do UE, musi też przenosić ciężar przemysłu, infrastruktury w kierunku Unii, a tym naturalnym łącznikiem z Europą w wielu wymiarach jest Polska.

Partnerem materiału jest Bank Pekao S.A.