Licealistki ze Szczecina wspierają bezdomnych

i

Autor: Materiały prasowe

Ty też możesz pomóc

Licealistki ze Szczecina wspierają bezdomnych

2023-02-16 9:42

Te dziewczyny mają wielkie serca i są bardzo wytrwałe! Miały w szkole do wykonania projekt społeczny, zdecydowały się na pomoc bezdomnym ze swojego miasta. Wysłały setki maili, by znaleźć sponsorów. I udało się! Projekt rusza w marcu. Ty też możesz pomóc!

Gosia Kocińska, Basia Szyszka, Maja Wasilewska, Liwia Cupak z II LO im. Mieszka I ze szczecińskiego Pobożniaka i Natalia Skrobisz z IV LO im. Bolesława Prusa. Dziewczyny postanowiły pomóc osobom w kryzysie bezdomności.

- Okazało się, że na terenie Szczecina – jak szacują służby miejskie - jest aż tysiąc osób bezdomnych. Tak liczna osób mogłaby wypełnić ponad 16 autokarów! Nie wszyscy uzyskują pomoc w noclegowniach, ogrzewalniach i innych tego typu placówkach. Wymyśliłyśmy więc projekt „Higienicznie” – mówi Gosia Kocińska.

Chodzi o zapewnienie osobom potrzebującym szansy na zadbanie o swoją czystość. Dlatego dziewczyny skompletowały 60 „apteczek higieny”. Wysłały dziesiątki, a nawet setki maili. Opłacało się! Sponsorzy pomogli wyposażyć apteczki w środki higieny osobistej m.in. mydła, płyny do dezynfekcji ciała i rąk, szczoteczki i pasty do zębów. Byli też sponsorzy, od których dziewczyny dostały opakowania, które spełnią rolę apteczek i którzy wydrukowali im plakaty i ulotki.

- Gotowe apteczki przekażemy osobom bezdomnym oraz potrzebującym, których napotkamy na terenie Szczecina. Nadmiar produktów np. mydeł przekażemy do schroniska dla bezdomnych prowadzonego przez Caritas – mówi Gosia Kocińska.

Jest jednak problem, którego dziewczyny same nie były w stanie rozwiązać. Nie znalazły sponsora, który zdecydowałby się przekazać podpaski dla bezdomnych kobiet. Licealistki muszą je kupić.

- Aż 16 proc. osób w kryzysie bezdomności to kobiety. Jest bardzo trudno zapewnić im takie środki higieny. A nam bardzo zależy o zadbaniu o osobiste potrzeby kobiet – wyjaśnia Gosia.

Licealistki prowadzą zrzutkę online. Pod spodem znajduje się kod QR, który po zeskanowaniu prowadzi do zrzutki. Liczy się każda złotówka!

Dziewczyny za rok zamierzają powtórzyć akcję.

Możesz okazać wsparcie tu: zrzutka.pl/3wam3b