LOT znów wzbija się w niebo

2020-05-29 14:30 Materiał Partnerski
LOT
Autor: materiał promocyjny

Od 1 czerwca samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT znów zaczną przewozić pasażerów. Na razie wznowione zostaną loty krajowe w ramach ośmiu portów lotniczych: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Wrocław i Zielona Góra. Nowa siatka połączeń obejmować będzie ok. 30 lotów każdego dnia.

Polskie Linie Lotnicze LOT wznawianie połączeń rozpoczynają bardzo rozważnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów i załóg pokładowych. W pierwszej kolejności, w oparciu o procedurę #BezpiecznyLOT, linie udostępniają regularne, bezpośrednie połączenia krajowe. Jednocześnie intensywnie współpracują z lotniskami i służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne, by wprowadzić procedury bezpieczeństwa dla wznawianych rejsów, m.in. wypracowania standarochronnych. Wszystko po to, by od 1 czerwca pasażerowie mogli komfortowo i przy zminimalizowanym ryzyku epidemicznym przemieszczać się po Polsce na pokładach samolotów LOT-u.

Sterylne samoloty

Samoloty są regularnie dezynfekowane specjalnym środkiem biobójczym. We wszystkich samolotach należących do Polskich Linii Lotniczych LOT wykorzystywane są filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate Air), które zabezpieczają przed 99,99 proc. bakterii i wirusów na pokładzie oraz unoszących się w powietrzu pyłów i cząstek stałych. Dla bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oraz załóg na pokładach samolotów obowiązywać będzie procedura #BezpiecznyLOT. Zasady zostały wypracowane w oparciu o rekomendacje organizacji branżowych i służb odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. Procedura #BezpiecznyLOT obejmuje zarówno zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i podczas całej ścieżki, którą pasażer przemierza od momentu przybycia na lotnisko.

Kiedy dalsze zmiany?

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur przez m.in. rekomendowaną odprawę online. Realizacja kolejnych etapów przywracania lotniczych połączeń, w tym zagranicznych, uzależniona będzie od rekomendacji polskich i europejskich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne, a także ograniczeń nakładanych przez państwa docelowych lotów.

Korzystne ceny, możliwość wymiany

W ramach wznowionej siatki połączeń ceny biletów w jedną stronę bez bagażu będą dostępne w bardzo korzystnych cenach, zaczynających się już od 99 zł. Jeśli twój rejs został odwołany w terminie między 15 marca a 14 czerwca, możesz bezpłatnie wymienić bilet na jeden z rejsów w ramach siatki połączeń. Warunkiem jest zachowanie tej samej trasy podróży. Jeśli twój rejs został odwołany, istnieje także możliwość wybrania nowej trasy w ramach dostępnych połączeń – zmiana ta będzie wiązała się z ponownym przeliczeniem ceny biletu i ewentualną dopłatą różnicy zgodnie z aktualną taryfą. Jeśli pasażer ma ważny bilet, to może zmienić termin i/lub trasę swojej podróży. Jednorazowa bezpłatna zmiana będzie wiązała się z ponownym przeliczeniem ceny biletu i ewentualną dopłatą różnicy zgodnie z aktualną taryfą. W przypadku konieczności dopłaty pasażer dostanie zniżkę 200 zł od wyceny.

8 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W SAMOLOCIE

#BezpiecznyLOT na pokładzie to:

 • Przeszkolona i zabezpieczona załoga - załoga pokładowa obsługująca pasażerów podczas lotu wyposażona będzie w środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, rękawiczki i środki odkażające. Załogi PLL LOT zostały dodatkowo przeszkolone z najnowszych procedur medycznych. Dzięki temu załogi będą mogły efektywniej i bezpieczniej wykonywać rejsy w nowej rzeczywistości, na którą LOT przygotował się najlepiej jak to możliwe.
 • Dystans przestrzenny - na pokładach samolotów LOT wprowadza zasadę dystansu przestrzennego – dla zachowania odpowiednich odległości pasażerowie będą zajmowali miejsca zgodnie z planem szachownicy. Wyjątek dotyczy jedynie rodzin oraz opiekunów dzieci, którzy zgłoszą chęć zajęcia sąsiadujących foteli.
 • Ograniczony kontakt załogi z pasażerami - dbając o bezpieczeństwo wszystkich, w ramach serwisu wprowadzona zostanie zasada „no contact”, ograniczająca i upraszczająca tym samym bezpośredni kontakt załogi z pasażerami.
 • Indywidualny serwis - napoje i przekąski będą serwowane wyłącznie w indywidualnych opakowaniach.
 • Maseczka podczas lotu - pasażerowie powinni być wyposażeni we własne maseczki ochronne, dzięki którym będą mieli możliwość zakrycia ust i nosa.
 • Środki antybakteryjne - pasażerowie podczas lotu będą mieli do dyspozycji chusteczki lub żele antybakteryjne.
 • Prasa tylko w formie elektronicznej - wprowadzona zostanie również e-prasa (ponad 1000 tytułów!).
 • Płatność tylko kartą - wszystkie płatności realizowane będą wyłącznie kartami płatniczymi.
LOT
Autor: materiał promocyjny

5 ZASAD BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKU

We współpracy z Zarządem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, służbami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne i dyrekcjami lotnisk krajowych LOT wypracował spójne procedury bezpieczeństwa. Planowane są takie zmiany na lotniskach, które będą zgodne z wytycznymi IATA (Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych), EASA (Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego), Komisji Europejskiej czy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

#BezpiecznyLOT w porcie lotniczym to:

 • Wstęp tylko z biletem - wstęp do terminala będzie możliwy jedynie dla osób mających ważny bilet lotniczy (w uzasadnionych przypadkach wejść będzie mogła również osoba asystująca).
 • Zanim wejdziesz, zmierz temperaturę - wszyscy pasażerowie udający się w podróż przed wejściem na lotnisko będą mieli mierzoną temperaturę.
 • Noś maseczkę, korzystaj ze środków dezynfekujących - podczas całej podróży wymagane jest noszenie maseczki – zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu. Pracownicy lotniska także są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Na terenie całego lotniska dostępne są środki dezynfekujące.
 • Zachowuj dystans - podczas całej podróży niezbędne jest zachowanie odpowiedniego dystansu (m.in. w trakcie kontroli bezpieczeństwa lub paszportowej, w rękawie, przy odbiorze bagażu) i na zewnątrz. Na lotnisku odpowiednio oznakowano dystans przestrzenny pomiędzy pasażerami. Pasażerowie przylatujący i wylatujący zostaną od siebie oddzieleni, ograniczona zostanie dostępna infrastruktura (sklepy, saloniki biznesowe).
 • Stosuj się do zasad porządkowych - wejście na pokład oraz jego opuszczenie po przylocie odbywa się strefowo, w ściśle określonej kolejności według numeru zajmowanego miejsca.

WYSOKIE STANDARDY

Dbamy o bezpieczeństwo naszych pasażerów i załóg, dlatego wszystkie rejsy realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów i zgodnie z procedurą #Bezpieczny LOT.

SPRZĄTANIE SAMOLOTÓW

Samoloty dokładnie dezynfekujemy środkami biobójczymi

 • Ze szczególną dbałością regularnie czyścimy klamki i schowki bagażowe.
 • Używamy biodegradowalnych, bezpiecznych i ekologicznych środków.

O TYM MUSISZ PAMIĘTAĆ!

 • Zgłoś się wcześniej na lotnisko - osoby podróżujące powinny przybyć na lotnisko z odpowiednim zapasem czasowym. Czas odprawy może być wydłużony w związku z wdrożonymi nowymi procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa.
 • Większy bagaż podręczny - każdy pasażer może zabrać ze sobą na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i zwiększonej wadze do 10 kg. Pamiętaj jednak, że do bagażu podręcznego włączone są np. zakupy, damska torebka, plecak czy torba na laptop.
 • Niezbędna maseczka - podczas całej podróży wymagane jest noszenie maseczki – zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu.
 • Zachowuj dystans - niezbędne jest zachowanie odpowiedniego dystansu zarówno w terminalu (m.in. oczekując na kontrolę bezpieczeństwa lub paszportową, w rękawie, przy odbiorze bagażu), jak i na zewnątrz.

Partnerem materiału jest LOT