Lotnisko w mieście wojewódzkim

2020-11-24 23:59 Materiał Partnerski
Lotnisko w mieście wojewódzkim
Autor: Materiały Prasowe

Projekt powstania nowego województwa mazowieckiego ze stolicą w Radomiu jeszcze bardziej czyni zasadnym zbudowanie w mieście międzynarodowego lotniska.

Sejm ma wkrótce zacząć prace nad projektem ustawy o podziale Mazowsza na dwa województwa: stołeczne (warszawskie – Warszawa i okalające ją powiaty) i mazowieckie. To rozwiązanie ma wesprzeć rozwój ekonomiczny tego drugiego regionu. Północna, południowa i wschodnia część obecnego województwa mazowieckiego nie odbiega w zasadzie poziomem gospodarki, zamożności od regionów Polski wschodniej i jej oddzielenie od Warszawy ma spowodować przyspieszenie rozwoju subregionów: ciechanowskiego, ostrołęckiego, płockiego radomskiego i siedleckiego.

Patrząc z tej perspektywy, jeszcze bardziej zasadne jest budowanie w Radomiu lotniska, które ma być portem komplementarnym dla Lotniska Chopina w Warszawie, a w przyszłości będzie pełnić taką samą rolę wobec Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Stolica województwa będzie mieć międzynarodowe lotnisko kierowane przez operatora branżowego – argumentuje Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL).

To Porty Lotnicze są inwestorem na radomskim lotnisku, będą też nim zarządzać po uruchomieniu siatki połączeń.

Nowe województwo mazowieckie będzie zamieszkiwać ok. 2 mln mieszkańców, czyli będzie pod tym względem porównywalne z lubelskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, a będzie ludniejsze od podlaskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i opolskiego. W tym kontekście jeszcze bardziej widać, jak dużym impulsem rozwojowym dla miasta będzie nowoczesny port lotniczy. Pasażerów będą musiały obsłużyć tysiące pracowników nie tylko na samym lotnisku, ale i w jego otoczeniu. Ale to tylko jeden z elementów wizji rozwoju Radomia, nad którym powinny zacząć pracować władze miasta. Wizja musi zawierać takie elementy, jak stworzenie w Radomiu dogodnych warunków dla inwestorów przemysłowych, finansowych czy działających w usługach, żeby zwiększyć szanse na gospodarczy rozwój miasta. Radom we współpracy z okolicznymi samorządami powinien też zadbać o atrakcyjność kulturalną, sportową, rekreacyjną miasta i regionu, gdyż wzrost poziomu jakości życia ma także duże przełożenie na rozwój ekonomiczny.

PPL Logo
Autor: PPL logo
Najnowsze