Lubuskie: fala kulminacyjna na Odrze dotarła do województwa

2010-05-25 12:01

Fala kulminacyjna na Odrze dotarła do województwa lubuskiego. W Słubicach prewencyjnie ewakuowano chorych ze szpitala. W powiecie wschowskim zabezpieczono przepompownie wody w Wyszanowie. W powiecie zielonogórskim mieszkańcy są informowani o ewentualnych ewakuacjach. W powiecie krośnieńskim w gminie Gubin kontynuowane są prace wzmacniające wał przeciwpowodziowy na Odrze w okolicach Kosarzyna.

Służby przygotowane są do działań związanych z nadchodzącą falą powodziową. Prowadzone są prace przy umacnianiu wałów oraz akcje informacyjne. W powiecie wschowskim, gmina Szlichtyngowa napełnianych jest dodatkowo 1000 szt. worków oraz zabezpieczono przepompownie wody w Wyszanowie. Od dzisiaj (24 maja br.) odwołane zostały zajęcia w szkole. Na bazie ZHP – Hufiec Wschowa utworzona została 20 osobowa drużyna do niesienia pomocy w czasie działań powodziowych.

>>> Wszystko o powodzi w 2010 roku

W powiecie zielonogórskim mieszkańcy są informowani o ewentualnych ewakuacjach. W gminie Bojadła w rejonie Klenicy i Przewozu w miejscach zagrożonych przerwaniem wałów rozłożono 2500 worków z piaskiem. Wydano z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego 5000 worków. W gminie Sulechów dowieziono 30 wywrotek piasku i 1600 worków, szpadle, buty gumowe.

W powiecie krośnieńskim w gminie Gubin kontynuowane są prace wzmacniające wał przeciwpowodziowy na Odrze w okolicach Kosarzyna. Z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego wydano na potrzeby prac zabezpieczających dla gminy Krosno Odrzańskie 10 tys. worków i 2 rolki folii do zabezpieczania wałów.

W powiecie nowosolskim w gminie Otyń wzmacniane są wały na Czarnej Strudze
i Śląskiej Ochli. W gminie Nowa Sól wprowadzono stałe dyżury w urzędzie gminy. Wzmocniono wały przeciwpowodziowe we wsiach Stany i Kielcz. Trwa stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Planowana jest pomoc dwóch grup wojska po 30 żołnierzy dla gmin Otyń i Nowa Sól. Planowane jest także  zamontowanie w kanale portowym w Nowej Soli 4 mobilnych zapór w ścianie powodziowej.

W Słubicach prewencyjnie ewakuowano chorych ze szpitala.

Aktualnie zamknięta jest droga nr 315 łącząca Nową Sól z Przyborowem. Nieprzejezdna jest również droga wojewódzka nr 292 na odcinku Bytom Odrzański - Drogomil. Zamknięta jest droga nr 324 na odcinku Szlichtyngowa-granica województwa.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE