ŁYSINY: KSIĄDZ Tadeusz Z. WYŁUDZIŁ 2000 zł na remont kościoła i plebanii. Były proboszcz skazany

2011-10-21 21:00 Mrok

Kapłan, który powinien być uosobieniem uczciwości, okazał się zwykłym krętaczem. Ks. Tadeusz Z. (59 l.), były proboszcz parafii w Łysinach (woj. lubuskie), wyłudził od urzędu gminy we Wschowie pieniądze na remont kościoła i plebanii, choć na żadne prace nie miał pozwolenia. Jakby tego było mało, gdy przyszło do rozliczania dotacji, sfałszował faktury. Sąd skazał już kapłana na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Ksiądz wystąpił do urzędników gminy Wschowa o pieniądze na remont kościoła i plebanii. Zapomniał jednak, że tak jak innych śmiertelników obowiązują go nie tylko boskie, ale i ziemskie prawa. A Tadeusz Z. nie pofatygował się ani po zgodę konserwatora zabytków na remont kościoła ani nawet po pozwolenie na budowę.

Urzędnicy zapewniani przez księdza, że brakujące dokumenty dostarczy, przyznali mu 12,5 tys. zł dotacji. Duchownemu może by się upiekło, gdyby nie drobny fakt, że z każdej dotacji trzeba się rozliczyć. Ksiądz w dokumentacji przedstawił jednak... fikcyjne faktury na 5 tys. zł. Jedna na zakup pieca i pompy do ogrzania plebani, druga na drzwi wejściowe.

Na szczęście ktoś zauważył te matactwa i sprawa trafiła do prokuratury. Sad Rejonowy we Wschowie skazał już księdza na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Między innymi za fałszowanie dokumentów oraz uzyskanie korzyści majątkowej w wysokości 2 tys. zł na szkodę urzędu miasta i gminy Wschowa.

Urzędnik, który wykazał się łatwowiernością i popełnił błędy w procedurze przyznawania dotacji, także stanął przed sądem.

Urząd gminy we Wschowie wystąpi z pozwem

Andrzej Nowicki (54 l.), wiceburmistrz Wschowy:

- Czekamy na uzasadnienie wyroku. Kiedy je otrzymamy, z prawnikami zastanowimy się, w jakiej formie odzyskać od księdza wyłudzoną kwotę. Być może wystąpimy z pozwem cywilnym o oddanie pieniędzy.

Najnowsze