- Jedna warstwa ciasno tkanego prześcieradła bawełnianego w połączeniu z dwiema warstwami szyfonu ze spandeksu poliestrowego - prześwitującej tkaniny często stosowanej w wieczorowych sukniach - odfiltrowała najwięcej cząstek aerozolu - zapewnia autor artykułu Supratik Guha z Uniwesrytetu w Chicago. Według badań - taka mieszanka potrafi zatrzymać 99 procent kropelek powstałych podczas kaszlu i kichania.
Szyfon i bawełna to podwójna bariera
- Ciasno tkane tkaniny, takie jak bawełna, mogą działać jako mechaniczna bariera dla cząstek i zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa - tłumaczy profesor Guha. Tkaniny utrzymujące ładunek elektrostatyczny, takie jak niektóre rodzaje szyfonu i naturalnego jedwabiu, służą jako bariera elektrostatyczna. To wyjaśnia, dlaczego tak dobrze działają w połączeniu.
Jak to zbadano?
Naukowcy przeanalizowali zdolność zwykłych tkanin, pojedynczo lub w kombinacji, do filtrowania aerozoli podobnych wielkością do kropelek oddechowych, powstałych podczas mówienia, kichania czy kaszlu.
Wykorzystali komorę mieszania aerozolu do wytworzenia cząstek o średnicy od 10 nanometrów do średnicy 6 μm mikronów. Wentylator wydmuchiwał aerozol na różne próbki materiału z prędkością przepływu, odpowiadającą spokojnemu oddechowi.
Szyfon odfiltrował 80–99 procent kropelek, w zależności od ich wielkości - z wydajnością zbliżoną do masek, których medycy używają w szpitalach.
Dopasowanie i tak jest podstawą
Eksperci ostrzegają jednak, że nawet najmniejsza szczelina między twarzą zmniejsza skuteczność maski o połowę lub więcej. Właśnie dlatego tak ważne jest jej odpowiednie dopasowanie.
Źródło: Masz maskę z bawełny i szyfonu? To idealne połączenie!