MATURA 2012, HISTORIA poziom podstawowy i rozszerzony 14.05.2012 - OPINIE, jak się przygotować

2012-05-14 9:48

Już 14 maja uczniowie, którzy zdecydowali się pisać maturę z historii, zasiądą na sali i podejdą do tego egzaminu. Na napisanie podstawy mają 2 godziny, na poziomie rozszerzonym natomiast - 3. Czy ci, którzy odkładali naukę na ostatnią chwilę, mają szanse przygotować się do tego testu?

MATURA 2012 - HISTORIA - poziom podstawowy


Podczas matury z historii uczeń zmierzy się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi z zakresu historii powszechnej oraz polskiej. Pytania dotyczą wszystkich epok – od starożytności po wydarzenia z XX wieku. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 120 minut.
Pytania otwarte zazwyczaj opierają się na przytoczonych źródłach i żądają ich zanalizowania.

MATURA 2012 - HISTORIA - poziom rozszerzony


Egzamin na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut. Składa się z trzech części. Pierwsza sprawdza wiedzę przy pomocy pytań zamkniętych i otwartych, do których dołączone są informacje źródłowe. Takich zadań będzie kilkanaście.

Druga to sprawdzenie umiejętności analizowania i syntezowania informacji, czyli czerpania wiedzy  ze źródeł. Rozbudowana odpowiedź jest udzielana na podstawie podanych informacji. Dotyczyć one będą na pewno dwóch różnych epok.

Trzecia część to praca pisemna poddająca wnikliwej analizie pewne wydarzenie historyczne. Na pewno będzie ono związane z tematem przewodnim pracy, a temat będzie można wybrać spośród kilku propozycji.

MATURA z HISTORII - jak się przygotować


Na kilka dni przed maturą z historii nie warto w panice wertować podręczników i vademecum, bo wszystkie daty mogą się wtedy zlać w jedną całość i zacząć mylić. Warto myśleć logicznie, historia to ciąg przyczynowo-skutkowy, a zrozumienie zależności pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami pomaga w ich orientacyjnym uszeregowaniu.

- Piszcie pełnymi zdaniami i nie uogólniajcie czy skracajcie, bo egzaminator to nie duch święty i ma prawo nie zrozumieć waszej skrótowej odpowiedzi – radzi na forum dla maturzystów studentka I roku historii.

Niezwykle ważne jest również tytułowanie map – poza nazwaniem wydarzenia, konieczne jest też określenie miejsca toczonych manewrów wojennych oraz daty, np. Potop Szwedzki, walki na terenie Polski w latach 1655 – 1660.  

- Uczyłem się do matury cały rok, codziennie poświęcałem na to godzinę, dwie i teraz jestem spokojny – chwali się na forum chłopak o nicku Flovers.

W gorszej sytuacji są ci, którzy naukę odkładali zawsze na później. Materiał z historii jest bardzo obszerny i na pewno nie można się go nauczyć podczas jednej nieprzespanej nocy. Lepiej wypocząć i pójść na egzamin wyspanym. Można wtedy liczyć na łut szczęścia i to, że pytania będą łatwe, a w głowie zostało coś z lekcji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki