MON otworzył nowoczesny szpital modułowy na warszawskim WIM

2021-03-02 0:00 Materiał Partnerski

Ministerstwo Obrony Narodowej otworzyło specjalistyczny szpital modułowy w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. W ten sposób Wojsko Polskie wspiera cywilną służbę zdrowia w walce z koronawirusem.

Nowoczesny szpital, w którym leczeni będą chorzy na COVID-19, ma 66 stanowisk intensywnej terapii wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 124 pacjentów. Przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia, które zdobyli wojskowi lekarze podczas misji medycznych w Lombardii i USA. – Jest to rozwiązanie, które gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa przed trzecią falą epidemii. Jesteśmy gotowi, by zapewnić pomoc tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas otwarcia szpitala modułowego.

Wojsko Polskie już od ponad roku prowadzi działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. 2 lutego 2020 r. na pokładzie wojskowych samolotów i pod opieką żołnierzy Wojska Polskiego – ratowników medycznych i lekarzy – ewakuowano Polaków wracających przez Francję z Chin. Od tego czasu każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu. W system opieki zdrowotnej włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym 2 mobilne. Każdego dnia żołnierze pobierają wymazy, ale także pomagają weteranom i osobom starszym w rejestracji na szczepienia. Pod opieką żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest prawie 1000 kombatantów i osób starszych. Mobilne zespoły składające się z wojskowych medyków w razie konieczności wykonują także szczepienia osób starszych w ich domach.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze