MSZA REZUREKCYJNA: Co to jest REZUREKCJA i kiedy się odbywa

2018-03-31 23:08

Msza REZUREKCYJNA odbywa się zwykle w niedzielę rano. Jednak nie musi tak być - u nas dowiecie się wszystkiego na temat nabożeństwa.

Rezurekcja to nic innego niż uroczyste nabożeństwo w Kościele katolickim, połączone z procesją. Celem nabożeństwa jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o Zmartwychwstaniu Jezusa.

W procesji obok Hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

Rezurekcja odprawiana jest w niedzielę, pierwszy dzień świąt, o godzinie 6 rano. W dawnych czasach uroczystość ta odbywała się w Wielką Sobotę o północy, co jest bardziej zgodne z liturgią Kościoła katolickiego. W czasach stanisławowskich, przeniesiono tę uroczystość na bardziej bezpieczną godzinę. jednak w wielu kościołach dalej organizuje się procesję rezurekcyjną w sobotę, po liturgii Wigilii Paschalnej.

Co ciekawe księża uważają, że procesja rezurekcyjna powinna odbywać się w sobotę -w  końcu już podczas liturgii Wigilii Paschalnej śpiewa się Alleluja, czyli zwiastuje światu nowinę o zmartwychwstaniu. Jednak nie wszyscy są tego zdania - wielu uważa, że wierni mieliby fizyczny problem z wytrzymaniem tylu godzin w kościele w sobotę. Stąd zróżnicowanie i podział na procesje rezurekcyjne odprawiane w sobotę i niedzielę.

MSZA ŚWIĘTA ODPRAWIANA NA ZAKOŃCZENIE WIGILII PASCHALNEJ


Odprawiając procesję na zakończenie Wigilii Paschalnej opuszcza się kończące mszę pozdrowienie, błogosławieństwo i formułę pożegnania wiernych. Na zakończenie modlitwy po Komunii diakon lub kapłan w towarzystwie asysty przenosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji zwanej na tę okazję Grobem Pańskim.

Następnie kapłan bierze monstrancję i wyrusza procesja ze śpiewem Wesoły nam dzień lub Chrystus zmartwychwstan jest. Procesja okrąża kościół jeden lub trzy razy. Po powrocie do kościoła ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a kapłan intonuje śpiew Te Deum.

Na zakończenie wykonuje się wielkanocną antyfonę do Najświętszej Maryi Panny (Raduj się nieba Królowo).

MSZA ŚWIĘTA ODPRAWIANA RANO


Jeśli odprawia się procesję rano, to po zakończeniu Wigilii Paschalnej wystawia się Najświętszy Sakrament w celu adoracji. Monstrancja na ten czas nie jest ozdobiona welonem. W czasie adoracji nie śpiewa się pieśni ku czci Męki Pańskiej, można adorować w ciszy lub śpiewać pieśni wielkanocne i eucharystyczne. Dopuszcza się także odmawianie chwalebnej części różańca. O oznaczonej godzinie kapłan wraz z asystą udaje się do Grobu Pańskiego, a lud może śpiewać antyfonę na wejście lub inną pieśń na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego.

Po krótkiej adoracji i okadzeniu następuje pouczenie, jak w przypadku procesji na zakończenie Wigilii Paschalnej, i wyrusza procesja okrążająca kościół raz lub trzy razy. Po powrocie ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a monstrancję na ołtarzu. Gdy wierni wrócą do kościoła śpiewa się Przez Twoje święte zmartwychwstanie albo Przed tak wielkim Sakramentem.

Najświętszy Sakrament chowa się do tabernakulum. We mszy następującej bezpośrednio po procesji nie wykonuje się śpiewu na wejście, opuszcza się także akt pokuty i Panie, zmiłuj się nad nami. Po krótkim wprowadzeniu do mszy śpiewa się Chwała na wysokości Bogu. Te Deum wykonuje się po Komunii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE