Nasza technologia ograniczy zrzut zanieczyszczeń do rzek. Hydrum zaczyna rewolucję

i

Autor: Materiały prasowe

HYDRUM ZACZYNA REWOLUCJĘ

Nasza technologia ograniczy zrzut zanieczyszczeń do rzek. Hydrum zaczyna rewolucję

2022-09-29 9:32

Udział w takich konkursach jak Huawei Startup Challenge to elementarz i podstawa dla każdego, kto zakłada lub tworzy startup. Zwłaszcza na początku, gdy posiada się ograniczone zasoby i możliwości działania, taka spora promocja, szansa do poznania innych rozwiązań oraz co ważne, praktyka wystąpień publicznych - są nie do przecenienia – przekonuje w rozmowie z „Super Biznesem” Sebastian Bandycki, prezes Hydrum.

Na czym polega system HydroHub?

HydroHub to nowatorski reaktor chemiczny, który pozwala wyprodukować tzw. zielony wodór, czyli wodór pozyskiwany w sposób zrównoważony ekologicznie. Istotą tego systemu jest to, że nie wymaga on użycia czystej wody, jak większość dotychczas stosowanych rozwiązań. Wykorzystuje on tzw. słone wody, które są produktem ubocznym m.in. wydobywania węgla w kopalniach.

Gdyby Wasz projekt byłby już w powszechnym użyciu, to udałoby uniknąć zanieczyszczenia i katastrofy ekologicznej na Odrze?

Z pewnością powszechne wdrożenie projektowanej przez Hydrum technologii pozwoliłoby na znaczne ograniczenie zrzutu wód o dużym stężeniu siarczanów ichlorków odprowadzanych do polskich rzek. To czy udałoby się uniknąć katastrofy ekologicznej jest niestety powiązane z odpowiedzią na pytanie: co było prawdziwym powodem. Niestety oprócz wody zasolonej do Odry trafia także masa innych zanieczyszczeń, na zagospodarowanie których potrzebna jest inna technologia, czy też innowacje.

Niewielkie zasoby słodkiej wody i ogrom słonej wody kopalnianej. Wydaje się, że Polska jest “skazana” na HydroHub?

Zmniejszające się zasoby słodkiej wody - tylko kilka krajów ma jej mniej niż Polska oraz coroczne problemy z retencją to jedna strona problemu. Nadchodzi nowa Ramowa Dyrektywa Wodna, która może być dużym utrudnieniem dla polskiego przemysłu, który odprowadza ogromne ilości wody zasolonej. Problem jest tak duży, że HydroHub jest tylko małym trybikiem, który może poprawić sytuację. Mamy jednak nadzieję, że wywołamy lawinę innych innowacyjnych projektów w tej dziedzinie.

W jaki sposób opracowaliście swoją przełomową technologię?

Początkowo pojawił się pomysł na technologię, która ma pomóc w nadchodzącej zielonej transformacji energetycznej, głównie przy produkcji tzw. zielonego wodoru. Zastanawialiśmy się czy nie da się także użyć go jako narzędzia do walki z szeroko pojętym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. W tym procesie oprócz energii potrzeba jest woda, która występuje praktycznie w każdym procesie produkcyjnym. Po wstępnych analizach zespół Hydrum postanowił się skoncentrować na wodzie zasolonej, której jest najwięcej w obiegu przemysłowym. Reszta to już praca naukowców ujęta w ramy technologiczne wytyczone przez inżynierów.

Kto może być odbiorcą HydroHub?

Przede wszystkim przemysł, np. wydobywczy lub chemiczny, który musi odprowadzać wodę zasoloną do wód powierzchniowych. Czyli kopalnie węgla czy producenci nawozów sztucznych.

Kiedy możemy się spodziewać stosowaniach Waszych rozwiązań w przemyśle?

Obecnie są prowadzone prace celem wdrożenia instalacji pilotażowej u jednego z naszych klientów. Pracujemy na infrastrukturze krytycznej w otoczeniu spółek Skarbu Państwa, co wymaga cierpliwości i większego nakładu niż w przypadku klienta komercyjnego. Mamy nadzieję, że przeciągu następnych 3-4 lat owoce naszej pracy zostaną bardziej rozwinięte i będą szerzej wykorzystywane w gospodarce.

Hydrum ma na koncie wiele sukcesów. Czy bez takich inicjatyw jak np. Huawei Startup Challenge 2, w którym zajęliście trzecie  miejsce, trudniej byłoby o promocję i rozwój waszych rozwiązań?

Programów wspierających rozwój tzw. zielonych startupów jest niestety jak na lekarstwo. Temat zanieczyszczenia środowiska naturalnego, który jest niezwykle ważny, skupiony jest obecnie wokół emisji CO2 czy podniesienia efektywności energetycznej. Bez udziału w Huawei Startup Challenge 2, nasz startup nie miałby tak możliwość nagłośnienia naszej technologii HydroHub i marki Hydrum. 

Czy poleciłby Pan młodym innowatorom udział w takich konkursach? Jakie doświadczenia mogą zyskać początkujący startupowcy dzięki takim akcjom jak Huawei Startup Challenge?

Udział w takich konkursach to elementarz i podstawa dla każdego, kto zakłada lub tworzy startup. Zwłaszcza na początku, gdy posiada się ograniczone zasoby i możliwości działania, taka spora promocja, szansa do poznania innych rozwiązań oraz co ważne, praktyka wystąpień publicznych - są nie do przecenienia.

Rozmawiał Łukasz Trybulski
Nasi Partnerzy polecają