PAKT FISKALNY: CO TO JEST pakt fiskalny? ZAŁOŻENIA PAKTU FISKALNEGO. Co oznacza dla Polski?

2013-02-21 13:53

Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli 25 przywódców państw UE podpisało pakt fiskalny. Swój podpis pod umową międzynarodową, która zwiększa dyscyplinę finansową we Wspólnocie złożył też premier Donald Tusk. Czy pakt fiskalny, nazywany też traktatem fiskalnym, umową albo unią fiskalną, przyniesie Polsce jakieś korzyści? Co dla Polski oznacza przystąpienie do paktu fiskalnego? Jakie są główne założenia paktu fiskalnego? Co to jest pakt fiskalny?

Po raz pierwszy pomysł wprowadzenia PAKTU FISKALNEGO pojawił się na unijnym szczycie 8-9 grudnia 2011. Angela Merkel i Nicolas Sarkozy już wtedy próbowali przeforsować zmian w traktacie unijnym, które uchroniłyby Unię Europejską przed nową falą kryzysu gospodarczego.

Na wprowadzenie umowy międzynarodowej, czyli tzw. paktu fisklanego zgodziło się początkowo 26 państw członkowskich, w tym 8 spoza strefy euro: Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia, Dania, Węgry, Czechy. Na głębszą współpracę w ramach umowy fiskalnej, by ratować strefę euro przed upadkiem nie zgodziła się tylko Wielka Brytania. Na początku 2012 r. z przystąpienia do paktu fiskalnego zrezygnowały Czechy.

Na unijnym szczycie 2 marca 25 krajów członkowskich podpisało pakt fiskalny. Międzyrządowy traktat fiskalny ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r., jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro. Polskę będzie obowiązywał dopiero, gdy przyjmie unijną walutę.

Pakt fisklany - co to jest? GŁÓWNE ZAPISY PAKTU FISKALNEGO

- wprowadzenie nowej złotej reguły wydatkowej, która ma zapobiec zadłużaniu państw euro w przyszłości,
- utrzymywanie przez państwa deficytu budżetowego poniżej trzech proc. PKB i długu publicznego poniżej 60 proc. PKB,
- zwiększona kontrola Brukseli nad pilnowaniem dyscypliny finansowej,
- na kraje, które nie przestrzegają dyscypliny budżetowej mają być nakładane automatycznie kary,
- o wysokości kar do 0,1 proc. PKB kraju ma orzekać Trybunał Sprawiedliwości UE,
- Polska jako państwo spoza strefy euro będzie mógła brać udział tylko w wyznaczonych szczytach, nie będzie obserwatorem podczas szczytów członków strefy euro.

Co PAKT FISKALNY oznacza dla Polski? Czy Polska coś zyska na pakcie fiskalnym?

Polska jako jeden z 27 państw członkowskich UE zdecydowała się podpisać pakt fiskalny, by tym samym dać wyraz solidarności z walczącą z kryzysem w strefie euro Wspólnotą Europejską. Jako członek unii fiskalnej będziemy kontrolowani przez Brukselę, tak abyśmy w przyszłości nie znaleźli się na skraju zapaści finansowej jak Grecja czy Włochy.

Pakt fiskalny będzie obowiązywał w Polsce dopiero gdy przyjmiemy walutę euro. Do tego czasu nie będziemy objęci założeniami umowy fiskalnej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki