Pasy nie łamią prawa

2009-07-10 11:40

Jeśli amatorzy jazdy bez pasów bezpieczeństwa mieli nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zdejmie z nich obowiązek ich zapinania, przeliczyli się. Sędziowie doszli do wniosku, że pasy nie naruszają ani naszej godności, ani prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie.

100 zł i dwa pukty karne - tyle kosztuje jazda bez pasów bezpieczeństwa. Jednak takie kary nie odstraszają tych, którzy twierdzą, że pasy są nie tylko niewygodne, ale i niepotrzebne. Felicjan G. doszedł nawet do wniosku, że obowiązek zapinania pasów może być niezgodny z konstytucją i złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Na pierwszy rzut oka wniosek może się wydawać absurdalny - przecież takie przepisy funkcjonują wszędzie i nikt nie zgłasza pretensji. Tymczasem nie jest to prawda. Zapinanie pasów nie jest przymusowe w niektórych stanach USA, właśnie ze względu na wątpliwości, czy nie łamałoby to konstytucyjnego prawa do wolności.

Polski Trybunał Konstytucyjny nie miał jednak wątpliwości i orzekł, że obowiązek zapinania pasów jest zgodny z konstytucją. Nie narusza ani przyrodzonej, niezbywalnej godności, ani prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie. Zdaniem sędziów, używanie pasów zmniejsza liczbę obrażeń w wypadkach. Poza tym Trybunał miał wątpliwości, czy polscy kierowcy rzeczywiście wiedzą, jakie ryzyko niesie ze sobą jazda bez pasów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE