Czym jest pierścieniowe zaćmienie słońca?
Księżyc musi znaleźć się między Słońcem a Ziemią, żeby doszło do pierścieniowego zaćmienia. Księżyc przysłania światło słoneczne, widać efekt ognia, pierścień ognia na niebie.
Gdzie będzie widoczne pierścieniowe zaćmienie słońca?
Zjawisko astronomiczne najbardziej widoczne będzie w środkowej Afryce, w rejonie Konga, Sudanu, Etiopii i Erytrei. Będzie je jednak widać także na półwyspie Arabskim, na pograniczu Pakistanu z Indiami, w Himalajach, południowej części Chin i na Tajwanie.
Polecamy: Ukryte mutacje pomidora - jak go zmieniliśmy?
A w Polsce?
Na pomoc Polakom ruszył profil "Z głową w gwiazdach". Z informacji podanych przez stronę wiemy, że zaćmienie słońca będą mogli zobaczyć wyłącznie obserwatorzy w Bieszczadach. W pasie zaćmienia znajdują się miejscowości: Wetlina, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawa Niżna, Smolnik, Lutowiska, Nasiczne, Dwernik i Wołosate. Cień Księżyca wedrze się na zaledwie ok. 35 km wgłąb terytorium Polski.
- Najdłużej zaćmienie częściowe będzie można oglądać ze parkingu w Bukowcu przed Beniową - potrwa tam zaledwie... 13 minut 06 sekund- dowiadujemy się.
Zaćmienie trwa
Autor facebookowego profilu "Z głową w gwiazdach" pojechał w Bieszczady, żeby zaćmienie zobaczyć i pokazać wszystkim:
Źródło: Pierścieniowe zaćmienie słońca już dziś. Gdzie i jak je oglądać?