Pietrzykowice: wyrok za gwałt zbiorowy. Winni do więzienia nie pójdą

2016-04-22 17:23

Jest wyrok w sprawie gwałtu zbiorowego w Pietrzykowicach na Żywiecczyźnie. Do zdarzenia doszło w grudniu 2013 roku. Sąd uznał, że sześciu mężczyzn jest winnych gwałtu na 17-latce. Kara jaka została im wymierzona to rok i trzy miesiące do dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć. Zdaniem ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, ten wyrok jest zbyt łagodny

Sąd uznał sześciu mężczyzn, w tym syna znanego na Żywiecczyźnie polityka PSL, winnych gwałtu na 17-latce. Dawid A., Jakub N., Rafał S. i Jacek K. zostali oskarżeni o to, że wykorzystując stan nietrzeźwości małoletniej i wynikającą z tego bezradność oraz niemożność stawiania oporu, wielokrotnie doprowadzili ją do obcowania płciowego, powodując obrażenia ciała. Z kolei Arkadiusz P. i Michał O. zostali oskarżeni o doprowadzenie pokrzywdzonej przemocą do obcowania płciowego, czyli gwałt zbiorowy.

Gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach - jak do tego doszło?

Zdarzenie miało miejsce w nocy z 20 na 21 grudnia 2013 roku. Po zamknięciu jednego z żywieckich lokali mężczyźni wraz z dziewczyną pojechali do willi w Pietrzykowicach. Tam 17-latka została wykorzystana seksualnie. Po gwałcie sprawcy odwieźli dziewczynę na przystanek autobusowy i tam zostawili - wycieńczoną i posiniaczoną. Nastolatka opowiedziała o zdarzeniu matce, która niezwłocznie zgłosiła przestępstwo na komisariacie. 24 grudnia sąd aresztował sześciu mężczyzn na trzy miesiące. Oskarżeni nie przyznali się do winy, twierdząc, że do stosunku doszło za zgodą nastolatki.

Gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach - jaka kara dla sprawców?

Sąd nie uwierzył w wersję przestawioną przez oprawców. 21 kwietnia 2016 roku zapadł wyrok, uznający mężczyzn winnych zarzucanych im czynów. Jaka kara spotkała napastników? Gwałciciele dostali kary od jednego roku i trzech miesięcy do dwóch lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Wszyscy zostali ukarani grzywnami w wysokości od 4,8 tys. zł do 5,4 tys. zł (już z zaliczeniem aresztu). Każdy musi zapłacić na rzecz poszkodowanej po 2 tys. zł, a także pokryć koszty procesowe, które wahają się od 4,8 tys. zł do 5,5 tys. zł. Wszyscy otrzymali także dozór kuratorski. Wyrok ten nie jest prawomocny, a oskarżeni mają siedem dni na złożenie odwołania. Zdaniem sędziego Jarosława Sablika, rzecznika prasowego bielskiego Sądu Okręgowego, wyrok został zmieniony na korzyść winowajców.

ZOBACZ: Ziobro uratuje matkę sześciorga dzieci przed więzieniem

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. wyroku za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach

Jak informuje red. Cezary Gmyz, w sprawie wyroku przedstawionego gwałcicielom z Pietrzykowic, interweniuje Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości podjął działania u prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze