Pilne! Dziennik Ustaw: Jest rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień

2021-04-09 18:13
Pilne! Dziennik Ustaw: Jest rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień
Autor: SHUTTERSTOCK Pilne! Dziennik Ustaw: Jest rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień

W czasie pandemii koronawirusa do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy posiadających już takie prawo, także inni pracownicy zawodów medycznych, między innymi: dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne. Wynika to z rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego w piątek, 9.04.2021.

Dziennik Ustaw: Jest rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień

W piątek, 9 kwietnia, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19. Nowe przepisy obowiązują od 9.04.2021. Zgodnie z przepisami zawartymi w rozporządzeniu od piątku do szczepień przeciwko COVID-19 kwalifikować mogą lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne. osoby wykonujące zawód fizjoterapeuty, farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego także będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw koronawirusowi, jednak muszą oni uzyskać  dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Zobacz koniecznie: Szczepienie na koronawirusa: Kiedy będzie twoja kolej szczepienia na COVID-19? Terminarz

Kto może kwalifikować do szczepienia przeciw koronawirusowi?

Do szczepień kwalifikować będą też mogli studenci na piątym albo szóstym roku studiów na kierunku lekarskim, na trzecim roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo, którzy uzyskali dokument potwierdzający posiadanie umiejętności kwalifikowania do szczepień, wydany przez uczelnię prowadzącą to kształcenie. Studenci będą mogli prowadzić kwalifikacje tylko pod nadzorem, m.in. lekarza.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie poszerzające grupę kwalifikującą do szczepień

Z rozporządzenia poszerzającego grupę kwalifikującą do szczepień dowiadujemy się, że fizjoterapeuci, farmaceuci, higienistki szkolne i diagności laboratoryjni mogą wykonywać szczepienie przeciwko COVID-19, jeśli uzyskali dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, oraz praktycznego, którego program zatwierdziło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkolenie to obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia.

Zobacz także: Szczepienia na koronawirusa w Bydgoszczy. Podpowiadamy jak i gdzie zapisać się na szczepienie

Możliwość określenia zawodów medycznych dopuszczonych do kwalifikacji do szczepienia w drodze rozporządzenia ministrowi zdrowia dała nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, którą prezydent podpisał 1 kwietnia 2021 roku.

Jej głównym celem było rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego, by wykluczyć przeciwskazania do wykonywania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19.

W piątek (9.04.2021) rano szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że właśnie opublikowane rozporządzenie jest jednym z kroków w kierunku przyspieszania procesu szczepień i upraszczania procedur.

Maciej Hamankiewicz: Badania pokazują, że szczepionka na covid jest względnie bezpieczna [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE