PODATEK od KRZYŻA przy drodze w POWIECIE GDAŃSKIM. CENNIK za postawienie KRZYŻA - 1 zł za metr dziennie

2012-01-04 12:23

Z rok na rok rośnie w Polsce liczba wypadków drogowych, w których śmierć ponoszą kierowcy, pasażerowie, piesi, rowerzyści. Bliscy ofiar stawiają przy drogach krzyże, by upamiętnić tych, którzy odeszli nagle w tragicznych okolicznościach. Starostwo powiatowe w Gdańsku postanowiło uporać się z nielegalnie stawianymi krzyżami, bo w tzw. pasie drogi przy jezdni mogą stać tylko znaki. Radni powiatowi przeforsowali podatek od krzyży. Przydrożny krzyż staje się legalny jeśli osoba go stawiająca zapłaci do kasy powiatu gdańskiego złotówkę dziennie za metr krzyża.

Powiat gdański właśnie przyjął prawo, które pozwala pobierać opłaty za stawianie przydrożnych krzyży. Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", że starostwo w Gdańsku chce uregulować w końcu kwestię stawianych bezprawnie krzyży w miejscach gdzie doszło do śmiertelnych wypadków.

Starosta powiatu gdańskiego Cezary Bieniasz-Krzywiec w specjalnym oświadczeniu tłumaczy, że nie zamierza walczyć z krzyżami, ani też usuwać tych, które już stoją. Chodzi tylko o to, by poprawić bezpieczeństwo i widoczność na drogach.

- Chodzi o to, by była możliwość legalnego postawienia. Jeśli wniosek z mapką terenu wpłynie i krzyż nie będzie powodował zagrożenia, wydamy zgodę. A jeśli decyzja będzie odmowna, to obywatel może się od niej odwołać - powiedział gazecie urzędnik z wydziału infrastruktury Starostwa Powiatowego w Gdańsku.

Ile w powiecie gdańskim kosztuje postawienie krzyża przy drodze?


Radni powiatu gdańskiego jasno określili stawkę podatku za stawianie nowych krzyży. Krzyż staje się legalny kiedy do kasy starostwa wpłynie dziennie 1 zł za metr kwadratowy krzyża. Im większy krzyż, tym wyższa opłata.

Podatkami nie będą obciążone krzyże, które już stoją przy drodze, bo trudno będzie ustalić kto je postawił i kto powinien ponieść koszty.

Zadbaj o pielęgnację cery! Kosmetyki w świetnych cenach dostaniesz na Skin79 kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE