Podróże z PKP Intercity 1 i 11 listopada

2019-10-25 0:00
Podróże z PKP Intercity 1 i 11 listopada
Autor: Materiały Prasowe

Listopadowe święta to czas zadumy. Wspominamy nie tylko bliskich zmarłych, ale także bohaterów, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Jest to również czas przedłużonych weekendów i związanych z nimi wyjazdów. Najszybciej i najłatwiej do wielu miejsc można dotrzeć pociągiem. Warto wcześniej zaplanować taką podróż i sprawdzić, jakie zmiany przyniosła ostatnia korekta rozkładu jazdy.

Październikowe zmiany w rozkładzie jazdy zapewniły m.in. lepszą komunikację kolejową w województwie lubelskim. Warto także sprawdzić, z jakich połączeń PKP Intercity będziemy mogli skorzystać, wyjeżdżając na Wszystkich Świętych i 11 listopada.

Szybko i wygodnie do celu

Po ponad 2 latach na odcinku Dęblin – Lublin pojechały pierwsze składy PKP Intercity. Od 20 października do 13 listopada dwie pary pociągów przewoźnika dojadą bezpośrednio z Warszawy do Puław. Jednocześnie uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa na trasach Puławy Miasto – Lublin i Puławy Miasto – Nałęczów. Od 14 listopada do 14 grudnia dwie pary pociągów dojadą przez Puławy i Nałęczów do Lublina. Skład TLK Warta relacji Lublin – Gorzów Wielkopolski – Lublin na odcinku Poznań Główny – Kłodawa pojedzie przez Konin. Nie będzie zatrzymywać się na stacjach Gniezno i Inowrocław Rąbinek, a postoje będą w Słupcy, Koninie, Kole i Wrześni (w kierunku Poznania). Dzięki temu znacznie skróci się czas przejazdu pociągu pomiędzy Warszawą a Poznaniem.

Dodatkowe pociągi

Podczas listopadowych długich weekendów 1–3 i 9–11 listopada PKP Intercity zaplanowało dodatkowe pociągi:

  • EIC Ślęża relacji Wrocław – Gdynia – 2 i 9 listopada;
  • EIC Ślęża relacji Gdynia – Wrocław – 3 i 11 listopada;
  • TLK Jag na relacji Łódź – Gdynia i Gdynia – Łódź – 1, 3, 9 i 11 listopada;
  • TLK Zamoyski relacji Przemyśl – Kraków – 3 i 11 listopada;
  • TLK Malinowski BIS relacji Kraków – Warszawa – 3 i 11 listopada.
  • IC Odra relacji Warszawa – Wrocław – 2 listopada;
  • IC Odra relacji Wrocław – Warszawa – 3 listopada;

Ponadto uruchomiony zostanie dodatkowy skład Pobrzeże BIS, który na trasie Łódź Kaliska – Warszawa – Gdynia będzie jeździć w soboty w okresie od 19 października do 7 grudnia (oprócz 2 listopada, w zamian kurs w piątek, 1 listopada). W odwrotnym kierunku pojedzie w niedziele (oprócz 10 listopada, w zamian kurs w poniedziałek, 11 listopada).

Więcej wagonów od PKP Intercity

W czasie wydłużonych weekendów na tory wyjadą składy z dodatkowymi wagonami. Dotyczy to najbardziej popularnych tras. PKP Intercity będzie też na bieżąco monitorować frekwencję w pociągach ij eśli zajdzie potrzeba, w miarę możliwości, składy uzupełni dodatkowymi wagonami. Przewoźnik udostępni więc większą liczbę miejsc siedzących w pociągach, zapewniając wygodny dojazd nawet do odległych miejscowości. Na stronie www.intercity.pl dostępna jest prognozowana frekwencja w danym pociągu.

Zapytaj mobilnego informatora

Co więcej na największych polskich dworcach (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Katowicach, Krakowie i we Wrocławiu) będzie można skorzystać z pomocy mobilnych informatorów. Zadaniem takiego informatora jest udzielenie stosownego wsparcia pasażerom w ustaleniu dogodnej przesiadki, znalezienie odpowiedniego peronu bądź przechowalni bagażu. Na dworcach można spodziewać się także więcej obsługi technicznej oraz wzmożonych patroli Straży Ochrony Kolei.

Bezpiecznie na przejeździe

Cmentarze są często zlokalizowane blisko linii kolejowych. Warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas pokonywania przejazdu kolejowego samochodem. W Polsce jest prawie 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, na których średnio dochodzi do ok. 4 wypadków w tygodniu. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. w ten sposób zginęło 31 osób, a 11 było rannych. W trosce o bezpieczeństwo kierowców Urząd Transportu Kolejowego przygotował wideoporadnik, z którego przyszli kierowcy dowiedzą się, a obecni przypomną sobie, jak bezpiecznie pokonać autem przejazd kolejowy. Animowany, trwający zaledwie 7 minut film dotyczący zasad bezpiecznego przejazdu przez tory kolejowe można obejrzeć na stronie www.utk.gov.pl/przejazdy/.

Pamiętaj! 20 października 2019 r. weszła korekta rozkładu jazdy PKP Intercity. Dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. Zmiany na linii lubelskiej, szybszy TLK Warta, dodatkowe pociągi w weekendy.

 

PKP Intercity przygotowuje się na oblężenie pasażerów w związku z nadchodzącym długim weekendem. Szczegóły zna Szymon Kępka:

Materiał powstał we współpracy z PKP Intercity