POLKA pierwszą kobietą, która ZOSTAŁA przewodniczącą Rady CERN

2012-09-21 12:34

Profesor Agnieszka Zalewska jest pierwszą kobietą, która objęła urząd przewodniczącej Rady CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). Jest także pierwszą osobą z Europy Środkowo-Wschodniej, która objęła ten urząd.

Profesor Agnieszka Zalewska została mianowana przewodniczącą Radu CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). To pierwsza kobieta, którą objęła ten urząd i zarazem pierwsza osoba pochodząca z Europy Środkowo-Wschodniej, która przewodzi organizacji.

Kandydaturę Zalewskiej zgłosiło wspólnie 4 państwa: Polska, Belgia, checzy i Węgry. Poza nią byli nominowani uczeni z Holandii i Norwegii - Holender prof. Jos Engelen i Norweg dr. Bjorn Jacobsen. Zalewska pokonała obu konkurentów w tajnym głosowaniu.

Profesor przejmie przewodnictwo Rady CERN od Michela Spiro, który kończy swoją trzyletnią kadencję z końcem roku.

- Nadchodzące lata będą fascynujące, ale równocześnie trudne, jako że przygotowujemy LHC do działania przy wyższych energiach oraz przygotowujemy uaktualnioną Europejską Strategię Fizyki Cząstek Elementarnych. CERN i jego Rada staną się moim nadrzędnym priorytetem. Chciałabym podziękować Radzie i odchodzącemu Przewodniczącemu za zaufanie którym mnie obdarzyli - powiedziała profesor Zalewska.

LHC jest Wielkim Zderzaczem Hadronów. W filmie na końcu artykułu możecie obejrzeć jego prezentację.

CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata (w tym ok. 200 Polaków). Profesor Zalewska współpracuje z CERN od dawna - zarówno jako badacz, jak i członek Rady.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki