Powódź w opolskim: Brzeg, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Gorzów Śląski, Nysa

2010-05-19 20:46

Trwają intensywne przygotowania do zapewnienia przepływu wody przez teren Opola. Służby zmniejszają zrzuty wody ze zbiornika Nyskiego, przed nadejściem fali na Odrze. W Brzegu trwają działania mające na celu obronę ul. Oławskiej poprzez budowanie wałów przeciwpowodziowych. Przerwane zostały zabezpieczenia w Krasiejowie od strony drogi wojewódzkiej.

Z uwagi na groźbę zalania służby prowadzą działania, aby zapobiec przedostawaniu się wody do Kędzierzyna-Koźla, z rejonu budowy obwodnicy miasta.

Notuje się znaczne wzrosty poziomu wód w miejscowości Krapkowice. Prowadzone są czynności związane z ewakuacją ludności z zagrożonych terenów i zabezpieczaniem obiektów znajdujących się w miejscowości Krapkowice.

Trwają intensywne przygotowania do zapewnienia przepływu wody przez teren miasta Opola.

Służby zmniejszają zrzuty wody ze zbiornika Nyskiego, przed nadejściem fali na rzece Odrze. Nie ma zagrożenia kaskady Nyskiej ze względu na wcześniej przygotowanie rezerwy wody napływającej z Nysy Kłodzkiej. Zbiornik Nyski jest w stanie przyjąć ilości napływające z rzeki Nysa Kłodzka.

W Brzegu trwają działania mające na celu obronę ul. Oławskiej poprzez budowanie wałów przeciwpowodziowych. Największe zagrożenie występuje na rzece Mała Panew, gdzie poziom wody uzyskał stan z 1997 r. Trwają akcje ratownicze związane z zabezpieczeniem linii obrony oraz ewakuacją osób z terenów zalanych zabezpieczając funkcjonowanie ludności w miejscowościach wzdłuż Małej Panwi.

Przerwane zostały zabezpieczenia w Krasiejowie od strony drogi wojewódzkiej. Ewakuowano przedszkole. Przygotowano ewakuację z terenu gminy Ozimek /Krasiejów/. Złożona sytuacja jest w okolicy Huty Szkła Jedlicze, ze względu na brak możliwości przerwania procesu technologicznego. Ze względu na zwiększony napływ wody do jeziora Turawskiego mimo wcześniejszych zrzutów na poziomie 50 m3/sek RZGW Wrocław podjęło decyzję po uzgodnieniu z wojewodą opolskim zwiększyć zrzut do poziomu 75m3/sek. Trwają intensywne prace związane z zabezpieczeniem terenu poniżej zbiornika Turawskiego.

Zagrożenie dla infrastruktury i dostaw surowców energetycznych

Zagrożenie dotyczy infrastruktury terenów przyległych do Małej Panwi oraz dróg w dorzeczu rzeki Odry, a także oczyszczalni ścieków oraz Huty Szkła Jedlicze.

Utrudnienia w komunikacji  kolejowej

Powiat Strzelecki – zamknięta linia kolejowa Zawadzkie – Fosowskie, ze względu na zagrożenie mostu na odcinku 36 km.

W związku z powodzią przeprowadzono ustalenia w sprawie zabezpieczenia instalacji i magazynów substancji niebezpiecznych w Kędzierzynie-Koźlu - baza paliw PKN Orlen przy ul Łukasiewicza - zostały opróżnione i otwarte, co zabezpiecza je przed spłynięciem w przypadku zalania falą powodziową. PCZK  K- Koźle zalecił Orlenowi zabezpieczenie zbiorników podziemnych w Bazie na ul. Łukasiewicza. Podobnie ze stacją paliw na ul. Gazowej.

Studnie głębinowe wód podziemnych są na bieżąco monitorowane przez Powiatowy Sanepid.

Ewakuowano ludzi z terenów gminy Walce: Stradunia przy ul. Leśnej, Krapkowice przy ul. Koziołka i Gogolin w Obrowcu.

W miejscowości Krapkowice została zalana droga wojewódzka nr 409. NIEPRZEJEZDNA jest droga krajowa nr 45 w miejscowości Żywocice.

Przywrócony został przejazd drogi krajowej 42/45 w Gorzowie Śląskim.

W wyniku przerwania wałów zostały zalane tereny w okolicy miejscowości Kielcza i Żędowice, w powiecie strzeleckim. Zagrożona jest infrastruktura terenów przyległych do Małej Panwi oraz drogi w dorzeczu rzeki Odry, a także oczyszczalnia ścieków oraz Huta Szkła Jedlicze.

Źródło: MSWiA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki