Poznaj najpiękniejsze regiony Polski

i

Autor: Shutterstock

Poznaj najpiękniejsze regiony Polski

2015-11-12 1:00

Na wakacje i weekendowe wypady wybieramy zwykle najbardziej znane turystycznie regiony Polski – morze, Mazury, góry. Warto jednak odkryć tez te nieco rzadziej uczęszczane przez turystów. Maja bowiem bardzo wiele do zaoferowania.

Jesień, krótsze i chłodniejsze dni zachęcają do zaszycia się w domowych pieleszach z dobrą książką lub ciekawym programem w telewizji. Z niechęcią myślimy o tym, by wyjść na powietrze, poruszać się, dotlenić. Dlatego właśnie to świetny moment na to, by wziąć kilka dni wolnego i spędzić je na świeżym powietrzu. Zahartujemy organizm i wystawimy na dobroczynne działanie światła słonecznego, nawet jeśli słońce będzie za chmurami. Dokąd pojechać? Oto kilka propozycji:

Kujawsko-Pomorskie

To przede wszystkim wspaniałe BORY TUCHOLSKIE. Jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych, z fragmentami pierwotnej puszczy i fantastycznymi rezerwatami. W jednym z nich, w Nadleśnictwie Wierzchlas, rośnie największe w Europie skupisko cisów. Z zachwytem malował je słynny polski malarz Leon Wyczółkowski. Jeśli nie byliśmy na wycieczce szkolnej, warto to nadrobić i wpaść do BISKUPINA. Obejrzymy rezerwat archeologiczny – wioskę neolityczną z epoki kamienia, wioskę piastowską i arcyciekawe muzeum.

Warto zatrzymać się w TORUNIU i obejrzeć tutejsze średniowieczne Stare Miasto. Jeśli podróżujemy z dziećmi, zabierzmy je do Planetarium im. Władysława Dziewulskiego i Żywego Muzeum Piernika. W SOLCU KUJAWSKIM zaś zatrzymajmy się w JuraParku, by podziwiać dinozaury. W województwie kujawsko- -pomorskim znajdziemy wiele miejsc do aktywnego spędzania czasu – wędrówek, nordic walkingu, biegania. Warto wykorzystać także PZU Trasy Zdrowia. Znajdziemy je w ALEKSANDROWIE KUJAWSKIM (przy Miejskim Centrum Kultury), w CHEŁMICY DUŻEJ (nad jez. Chełmica), w lesie w SZERZAWACH (gmina Mogilno), w SEPÓLNIE KRAJENSKIM (w parku, w okolicach plaży miejskiej).

Wielkopolska

Ten region jest kolebką naszej państwowości. Katedra w POZNANIU na Ostrowie Tumskim była świadkiem chrztu Mieszka I. Wiele miejsc związanych z początkami naszego państwa znajdziemy także w GNIEZNIE, na OSTROWIE LEDNICKIM, kaliskim ZAWODZIU (Kalisz jest najprawdopodobniej najstarszym polskim miastem) czy w TRZEMESZNIE. Wielkopolska to również region w wielką liczbą wspaniałych zamków, pałaców i dworów – KÓRNIK, KOŚCIELEC, KOBYLNIKI, KRZESLICE, DOBRZYCA, GARZYN, RYDZYŃ, BIEDRUSK, GORAJ, ROGALIN, GOŁUCHÓW, CIĄŻEŃ, ANTONIN, WOLSZTYN, RYDZYNA, NAPACHNO czy ŚMIEŁÓW to prawdziwe perełki architektoniczne.

Rzadko kto wybiera Wielkopolskę by tu wypocząć aktywnie. To wielki błąd! W tym regionie nie brakuje pięknych pojezierzy, dzikich puszczy i malowniczych dolin rzecznych. Ze względu na doskonałą infrastrukturę to region niezwykle atrakcyjny dla kajakarzy, żeglarzy i rowerzystów. Gdy znudzimy się zwiedzaniem, zażyjmy ruchuw plener z e. Wykorzystajmy do tego PZU Trasy Zdrowia. Znajdziemy je w SŁUPCY (przy Orliku), WĄGROWCU (promenada nad Jez. Durowskim), GRABOWIE nad Prosną (osiedle Palaty) i w PLESZEWIE (Planty).

Lubuskie

To wysunięty na zachód region Polski i bodaj najbardziej niedoceniany przez turystów. A jest tu co robić! To region, który odtwarza swoje tradycje winiarskie (sięgają one XV wieku) i chętnie się nimi chwali. Można wybrać się na wycieczkę od winnicy do winnicy i kosztować wybornych miejscowych win, a także innych doskonałych rolniczych przysmaków oraz bardzo smacznych miodów. Wydano nawet przewodnik „Lubuski szlak wina i miodu" Warto zwiedzić PARADYŻ z Opactwem Cystersów i Park Mużakowski – ogromny krajobrazowy park w stylu angielskim, uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy architektury ludowej powinni ruszyć szlakiem Kościołów Drewnianych Regionu Kozła.

A wielbiciele zbytków militarnych nie mogą ominąć Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Stworzony został przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. Jest tu także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ich ponad 30 tys.! Pasjonaci natury powinni także zajrzeć do Parku Narodowego „Ujście Warty". To jedna z najważniejszych w Polsce ostoja ptaków wodnych i błotnych.

Województwo lubuskie nazywane jest „krainą pięciuset jezior". Nazwa ta może być myląca, bo jezior jest tu aż 600! Największe jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km kw. Niezwykle popularne są także jeziora: Łagowskie, Niesłysz i Dąbie. Region przecinają liczne szlaki kajakowe i działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Warto zajrzeć także do Chlastawy, nad Jez. Koźlarskie na PZU Trasę Zdrowia, by poćwiczyć i wzmocnić odporność.

Spędź czas z dziećmi w plenerze

zachęca JAKUB KALINOWSKI z Fundacji V4Sport, która współtworzy PZU Trasy Zdrowia

Dzisiejszy świat to niekończąca sie pogoń za czasem, dlatego każda wolna chwile należy planować racjonalnie. Jednym z najlepszych sposobów na jej zagospodarowanie jest ruch i aktywność – najlepiej z bliskimi. Do tej pory brakowało infrastruktury rekreacyjnej, na której odnalazłaby sie cała rodzina. Sytuacja zmieniła sie po otwarciu PZU Tras Zdrowia. To obiekty, które gwarantują przygodę z aktywnością zarówno dzieciom, jak również ich rodzicom i dziadkom.

Wspólne zaliczanie kolejnych stacji może stać sie wspaniała zabawa i zaszczepiać u najmłodszych miłość do sportu. Wiele sie mówi, ze dzieci wola siedzieć przed komputerem, niż ruszać się na powietrzu. Obserwujemy ten negatywny trend i wspólnie staramy się mu przeciwdziałać. Wiele zależy właśnie od rodziców. Trasy to bezpieczne, atestowane miejsce dające wszystkim mnóstwo satysfakcji. Służą również integracji lokalnych środowisk oraz edukacji pro sportowej. Juz wkrótce na stronie pzutrasyzdrowia.pl pojawia sie np. programy treningowe dedykowane nauczycielom WF. A wszystkim, którzy nie wiedza, jak ćwiczyć, pomogą zamontowane przy każdej instalacji tablice instruktażowe.

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki