szczepienie przeciwko Covid

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Izrael wprowadza czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID

Pracodawca sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony. "Ułatwi to organizację pracy"

2021-11-18 11:05

Na początku grudnia Sejm ma zająć się projektem ustawy pozwalającej pracodawcy zweryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. - Obecnie nie ma podstaw do przetwarzania danych o zaszczepieniu pracowników; uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie - powiedział PAP ekspert prawa pracy Pracodawców RP mec. Adrian Prusik.

Poseł Czesław Hoc (PiS) zapowiedział w środę w rozmowie z PAP, że do Sejmu trafi przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Wyraził nadzieję, że projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia. Ekspert mec. Prusik, w rozmowie z PAP, podkreślił, że wiedza pracodawców o tym, jaka część ich załogi jest zaszczepiona, może być kluczowa do zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz planowania normalnego toku prowadzenia biznesu. Teraz takiej wiedzy pracodawcy nie mają. Zauważył ponadto, że poziom zaszczepienia społeczeństwa wpływa na podejmowane przez władze środki bezpieczeństwa. "Ta sama potrzeba dostępu do wiedzy jest odczuwana przez firmy" - wskazał ekspert, zastrzegając jednocześnie, że dokładna treść zapowiedzianego projektu przepisów nie jest jeszcze znana.

"Pracodawca nawet nie może pytać, czy pracownik jest zaszczepiony, nawet jeżeli pracownik chciałby udzielić odpowiedzi dobrowolnie. Brak jest podstaw do przetwarzania takich danych, nawet jeśli pracownicy zapytani przez pracodawcę chcieliby takich informacji udzielać" - zaznaczył w rozmowie z PAP mec. Prusik.

Mec Prusik zwrócił uwagę, że uregulowanie tej kwestii pozwoli firmom organizować pracę w zależności od tego, czy dany pracownik jest zaszczepiony, czy nie. "Ma to znaczenie np. dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, którzy mają kontakt z klientami, a także dla samych klientów. Z kolei w firmach produkcyjnych pracodawca w zależności od tego, ile ma zaszczepionych pracowników, mógłby dostosować środki bezpieczeństwa lub ograniczyć liczbę osób przebywających w hali" - powiedział ekspert Pracodawców RP.

Raport koronawirusowy 18.11.2021. Znów rekord zakażeń!

Co ważne, o konieczności stworzenia takiej ustawy pracodawcy mówią od dawna. Sygnalizowali to wielokrotnie, pierwszy raz w połowie zeszłego roku, gdy wyszliśmy z głębokiego lockdownu. Takie sygnały wzmogły się, gdy Polska zaczęła zamawiać szczepionki i później, gdy wprowadzono przepisy pozwalające, by osób zaszczepionych nie wliczano do limitów w kinach czy hotelach.

Express Biedrzyckiej - Dariusz Joński: Dworczyk powinien zająć się wyłącznie szczepieniami, a nie polityką
Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?
Nasi Partnerzy polecają