Czesław Kiszczak

i

Autor: ARCHIWUM

Procesy generała Kiszczaka. Za co był sądzony Czesław Kiszczak?

2015-11-05 17:21

Generał Czesław Kiszczak zmarł w czwartek 5 listopada w wieku 90 lat - poinformowała najbliższa rodzina zmarłego. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb współautora stanu wojennego. Generał Kiszczak w czerwcu w 2012 roku został uznany winnym przez Sąd Okręgowy  tytułu członkostwa w związku przestępczym o charakterze zbrojnym (art. 258 § 2 Kodeksu karnego), wymierzając mu karę 4 lat pozbawienia wolności, łagodząc ją jednak na podstawie amnestii z 1989 o połowę, tj. do 2 lat oraz warunkowo zawieszając z uwagi na wiek i stan zdrowia oskarżonego na okres 5 lat.

Czesław Kiszczak odszedł z polityki w 1990 roku. Wciąż jednak był obecny w życiu społecznym m.in. poprzez procesy, które przeciwko niemu toczyły się aż do jego śmierci. W pierwszym procesie w 1996 roku został uniewinniony z zarzutu napisania szyfrogramu, który pozwolił milicji użyć broni wobec strajkujących, to decyzja ta została zaskarżona. W drugim procesie (2004) Kiszczak został wyrokiem sądu uznany za winnego przyczynienia się do śmierci górników. Sąd skazał generała na 4 lata więzienia (w wyniku amnestii złagodzono karę do 2 lat i zawieszono jej wykonanie).

Zobacz: Czesław Kiszczak RODZINA. Żona Kiszczaka - Maria Teresa Kiszczak, kim jest? WIEMY!

W styczniu 2012 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał jego winę z  tytułu członkostwa w związku przestępczym o charakterze zbrojnym (art. 258 § 2 Kodeksu karnego), wymierzając mu karę 4 lat pozbawienia wolności, łagodząc ją jednak na podstawie amnestii z 1989 o połowę, tj. do 2 lat oraz warunkowo zawieszając z uwagi na wiek i stan zdrowia oskarżonego na okres 5 lat. W czerwcu proces został zawieszony przez Sąd Apelacyjny z powodu stanu zdrowia oskarżonego. W 2014 roku sąd ten uznał jednak, że Kiszczak może uczestniczyć w rozprawach, przez co w 2015 wyrok stał się prawomocny.

Czytaj: Nie żyje Czesław Kiszczak!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki