Program „Mieszkanie plus” stawia na dobrą architekturę

i

Autor: Materiały Promocyjne

Program „Mieszkanie plus” stawia na dobrą architekturę

2018-12-20 0:00

Projekty osiedli w programie „Mieszkanie plus” są wyłaniane poprzez konkursy. Pozwala to na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni dla przyszłych mieszkańców projektowanych osiedli i promuje dobrą architekturę.

Konkursy na budowę osiedli mieszkaniowych często organizuje się na świecie. Zyskują na znaczeniu także w Polsce i to dzięki programowi „Mieszkanie plus”. Te organizowane przez PFR Nieruchomości (PFRN) ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich i przedstawicielami samorządu są wzorowane na konkursach flamandzkich, popularnych w Belgii i Holandii, stąd nazwa. Polegają one na tym, że przed wyborem najlepszego projektu organizuje się warsztaty, na których inwestor spotyka się z architektami. Na warsztatach wybrani autorzy mogą podyskutować z inwestorem oraz jurorami o swoich pomysłach.

Najpierw wizja

Architekci na warsztatach przedstawiają swoją wstępną naszkicowaną koncepcję osiedla. Nie wymaga to dużego nakładu pracy. Następnie spośród kilku szczegółowo opracowanych prac wybiera się tę zwycięską, która przerodzi się w docelowy projekt. Do drugiego etapu wybiera się od 5 do 10 uczestników. Uczestnicy zakwalifikowani do niego otrzymują wynagrodzenie za swoje prace projektowe w wysokości 40 tys. zł. Za projekt, który wygra konkurs, pracownia otrzymuje 50 tys. zł.

Prace ocenia sąd konkursowy, w skład którego wchodzą nie tylko przedstawiciele PFRN i SARP, ale również przedstawiciel miasta. Dzięki czemu prace sprawdzane są także pod kątem specyfiki lokalnej. Łatwiej też później uzyskać pozwolenie na budowę. Konkurs nie jest organizowany na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych. Wybierający projekt ma więc dużo większą swobodę.

5 zwycięskich projektów

Do tej pory PFRN zorganizowała już 5 konkursów, po jednym w Warszawie (osiedle Nowe Jeziorki) i Krakowie (osiedle Spacerowa) i trzy we Wrocławiu (przy ul. Białowieskiej, Hermanowskiej oraz Kolejowej). Wszystkie konkursy zostały już rozstrzygnięte. W Warszawie pierwsze miejsce zajęły dwie pracownie: 22Architekci i AMC Andrzej Chołdyński. Projekt osiedla został doceniony podczas 24. Szczytu Klimatycznego w Katowicach.

Konkurs na zaprojektowanie osiedla Spacerowa w Krakowie wygrała pracownia AMC Andrzej Chołdzyński. Z kolei we Wrocławiu w trzech konkursach zwyciężyły pracownie B2 Studio, Atelier Tektura Barbara Kozielewska oraz S.A.M.I. Architekci.

MATERIAŁ INFORMACYJNY

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki