Raport o FINANSACH KOŚCIOŁA. Ksiądz ZARABIA nawet 5,5 TYS. ZŁ. To WIERNI utrzymują parafie

2012-02-27 16:27

Ile zarabiają księża w Polsce? Jaki dochód miesięczny mają średniej wielkości parafie? Z czego utrzymują się kościoły? Z najnowszego raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej o finansach Kościoła wynika, że głównym źródłem finansowania parafii są datki wiernych złożone na tacę, podczas dorocznej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą lub przy okazji ślubów, chrztów czy pogrzebów. Miesięczne dochody księży wahają się od 800 do nawet 5,5 tysiąca złotych.

Katolicka Agencja Informacyjna zaprezentowała 27 lutego najnowszy raport o stanie finansów Kościoła w Polsce. Z zestawienia sporządzonego przez dziennikarzy KAI wynika, że coraz więcej parafii boryka się z poważnymi problemami finansowymi, a Kościół, aby przetrwać musi szukać dodatkowych źródek dochodów.

Oto najważniejsze punkty raportu KAI o finansach Kościoła:

- parafia utrzymują się głównie z datków składanych na tacę podczas niedzielnej mszy. Za te pieniądze księża remontują budynki kościelne, pokrywają koszty funkcjonowania parfii.

- wysokość ofiary na tacę zależy od regionu kraju, liczebności parafii, zamożności mieszkańców.

- 30 proc. mieszkańców parafii wrzuca datek do koszyczka.

- przeciętny datek waha się od 50 groszy do 1,2 zł. Jednej niedzieli księża mogą zebrać średnio od 400 do 4 tysięcy zł.

- parafie najwięcej wydają na zapłacenie rachunków za prąd i ogrzewanie oraz pensje dla tzw. personelu pomocniczego w Kościele (sprzątaczka, organista, pracownicy Kancelarii Parafialnej).

- dochody z intencji mszalnych, chrztów, ślubów i pogrzebów są przeznaczone na wynagrodzenie dla kapłanów. Za chrzest wierni płacą od 20 do 250 zł, ślub i pogrzeb od 200 do 700 zł, intencja mszalna od 10 do 100 zł.

- miesięczne wynagrodzenie księży waha się od 800 do nawet 5,5 tys. zł. Przeciętnie ksiądz zarabia w granicach 1,5 -2,5 tys. zł.

Raport KAI powstał na podstawie informacji uzyskanych w kuriach diecezjalnych, z sond przeprowadzanych w wybranych parafiach, a także z danych uzyskanych w wybranych zakonach męskich i żeńskich.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE