REWOLUCJA na polskiej WSI! Ile od 2013 roku ROLNICY zapłacą PODATKU DOCHODOWEGO?

2011-11-24 22:41

Premier Donald Tusk (54 l.) zapowiedział rewolucję na polskiej wsi. Ma się ona rozpocząć już w 2012 roku. A pierwszym jej krokiem ma być płacenie składki zdrowotnej przez rolników. Już rok później podatek rolny ma zastąpić podatek dochodowy, który płacą obecnie inni Polacy. Politycy partii ludowców, czyli PSL, wyznali nam, że konsultacje z PO w tej sprawie trwały od miesięcy. - Wiedzieliśmy o tych propozycjach. Ale diabeł tkwi w szczegółach - stwierdzają.

- Eksperci PO i PSL wiele miesięcy temu rozmawiali na temat tych zmian. Trzeba dopracować szczegóły. Jesteśmy generalnie za. Dzięki odejściu od KRUS rolnicy będą np. dostawali becikowe - komentuje nam Stanisław Żelichowski (67 l.), poseł PSL.

Składka zdrowotna

Od lutego 2012 r ma zostać wprowadzona składka zdrowotna dla rolników. Na początku jej wysokość zostanie uzależniona od wielkości gospodarstwa. Państwo będzie ją opłacało za rolników, którzy mają gospodarstwa do 6 ha. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 hektarów, będą płacili połowę składki płaconej dziś przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem. A ci, którzy mają powyżej 15 ha ziemi, zapłacą całą składkę, czyli ok. 36 zł miesięcznie. Premier zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie ta sama składka dla wszystkich rolników z możliwością odliczenia jej części od podatku.

Składka zdrowotna w 2012 roku

Wielkość gospodarstwa
0-6 ha 
6-15 ha 
ponad 15 ha
Miesięczna składka
0 zł
18zł

36zł

Podatek dochodowy

Od 2013 roku w gospodarstwach rolnych rząd rozpocznie wprowadzanie rachunkowości, a następnie opodatkowania dochodów na ogólnych zasadach. Te zmiany mają w konsekwencji doprowadzić do likwidacji KRUS. - Wprowadzanie podatku od dochodów dla gospodarstw rolnych pozwoli na redukcję innych obciążeń, zwłaszcza podatku rolnego - zapowiedział Tusk. I zapewniał, że w nowym systemie emerytury rolników będą wyższe. - Świadczenia płacone przez KRUS nie są godne pozazdroszczenia. I dlatego te nowe zasady, jakie zaczniemy od 2013 r. wprowadzać, to nie jest retorsja, tylko to jest wprowadzanie polskich rolników w powszechne systemy - dodał premier. Co na to rolnicy? - Jesteśmy za biedni, aby wprowadzać te pomysły. Potrzebne są konkretne rozwiązania i jasne przepisy, ale rolników nie stać ani na płacenie podatków, ani składek. Poza tym ciężko cokolwiek na ten temat więcej powiedzieć, bo w sprawach rolnictwa panuje chaos informacyjny - komentuje Jan Bujkowski (45 l.), rolnik z miejscowości Gatne Drugie (woj. podlaskie). - To dobry kierunek. Kłopotki są w szczegółach - przyznaje Eugeniusz Kłopotek (58 l.), poseł PSL.

Podatek dochodowy od 2013

Roczny dochód rolnika do 85 528 zł ponad 85 528 zł
Stawka podatku dochodowego 18 proc. 32 proc.
Nasi Partnerzy polecają