Rutinoscorbin: co z nim jest nie tak?! Tak tłumaczy się producent

2014-03-14 16:33 BZ

Jak już informowaliśmy, Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował wczoraj o wycofaniu z rynku Rutinoscorbinu, popularnego leku poprawiającego odporność. Dziś firma GlaxoSmithKline, producent leku, tłumaczy co z nim jest nie tak. ZOBACZ!

Jak czytamy na stronie GlaxoSmithKline, firma sama zdecydowała o wycofaniu niektórych serii Rutinoscorbinu oraz partii suplementów diety Rutinoscorvit.

CZYTAJ TEŻ: Rutinoscorbin wycofany - DLACZEGO: MOŻE BYĆ NIEBEZPIECZNY? Kilkaset serii preparatu zakwestionował Główny Inspektor Farmaceutyczny

Dlaczego? "Decyzja ta wynika ze stwierdzenia niedotrzymywania standardów produkcyjnych przez jednego z poddostawców firmy, który odpowiadał za proces mikronizacji rutozydu, substancji czynnej stosowanej w produkcji Rutinoscorbinu i Rutinoscorvitu". Mikronizacja to proces często wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Najprościej mówiąc - to redukcja średnicy cząsteczek do bardzo małych - często nawet nanometrów (jedna miliardowa metra)

Jak zapewnia producent, sytuacja nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, czyli pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować. Firma zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż "nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych".

Jak tłumaczy GlaxoSmithKline, wycofano ok. 8 proc. całkowitej liczby opakowań tych produktów znajdujących się aktualnie w obrocie.

Pacjenci i klienci, którzy mają jakiekolwiek pytania, mogą zgłosić się na specjalnie powołaną infolinię firmy, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 pod numerem +48 22 576 95 68.

Najnowsze