Sąd Najwyższy: NIE MA narodowości śląskiej

2011-04-05 8:32

Od kilku dni politycy i dziennikarze dyskutują, czy w spisie powszechnym powinna być możliwość deklarowania narodowości śląskiej. Tymczasem wprowadzenie do ankiety GUS kategorii narodowej i etnicznej "śląska" jest sprzeczne z wyrokami sądowymi.

W świetle nie tylko polskich przepisów, ale i umów, i konwencji międzynarodowych, narodowość śląska nie istnieje. Nie ma też takiej grupy etnicznej - przypomina "Rzeczpospolita".

Potwierdził to - jak czytamy - Sąd Najwyższy w dwu orzeczeniach wydanych w związku z próbą zarejestrowania w 1998 r. stowarzyszenia Związek Ludności Narodowości Śląskiej i w 2006 r. Związku Ludności Narodowości Śląskiej - Stowarzyszenia Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej. Po pierwszym wyroku członkowie komitetu założycielskiego wystąpili do Trybunału w Strasburgu, ale ten skargę oddalił.

Patrz też: Sławomir Jastrzębowski: Czy naród śląski przyjmie upalonych?

Oznacza to - jak twierdzi "Rzeczpospolita" - że umieszczenie narodowości śląskiej wśród grup etnicznych i narodowych, do których przynależność można zadeklarować w ankiecie GUS, jest sprzeczne ze stanowiskiem Trybunału i Sądu Najwyższego.

Zdaniem prof. Genowefy Grabowskiej z Uniwersytetu Śląskiego, ankieta GUS oddaje odczucia ankietowanych. Adwokat Roman Nowosielski dodaje, że to, że 100 czy 200 tys. osób wpisze narodowość śląską, nie oznacza, iż jest taki naród. - Będzie to tylko oznaczać, że taka grupa czuje się związana ze swą małą ojczyzną, jej historią, tradycją - mówi w rozmowie z "Rz".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki