Skandal wokół telefonu zaufania dla dzieci! Ministerstwo Zdrowia odpowiada

2022-01-17 22:32
Telefon komórkowy
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Bezwzględni przestępcy atakują! Policja ostrzega przed spoofingiem

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje w poniedziałek (17.01.22) do premiera Mateusza Morawieckiego, bo rząd zdecydował o wycofaniu finansowania linii 116 111. "To pozbawi wiele dzieci szansy na pomoc" - przekonują. Padają przytłaczające liczby i smutne przewidywania. Kto teraz zajmie się psychicznym zdrowiem dzieci w Polsce? Ministerstwo Zdrowia odpowiada.

Telefon zaufania wywołał aferę! To koniec wsparcia dzieci i młodzieży?

W 2008 r. MSWiA powołało specjalny numer 116 111. To linia, której obsługę powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - W pierwszych latach działania telefonu współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30 a 60 proc. rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało 6 proc. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu - informują przedstawiciele fundacji. Jak przez te wszystkie lata działał telefon? Dzieci m.in. otrzymywały pomoc psychologiczną i prawną. - Uczymy dorosłych, jak mądrze i skutecznie reagować na przemoc wobec dzieci oraz co robić, gdy podejrzewają, że dziecko jest krzywdzone [...] - opisują swoją działalność pracownicy fundacji.

Kiedy na jaw wyszło, że w 2022 r. linia obsługiwana przez fundację przestanie być finansowana z rządu, stało się jasne że numer szybko upadnie. - Nie rozumiemy tej sytuacji. Przez 13 lat działania odebraliśmy ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziliśmy ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka - czytamy w apelu, który w poniedziałkowy poranek obiegł media społecznościowe. Fundacja apeluje w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę decyzji i współfinansowanie działania tel. 116 111. Cały apel znajdziesz TUTAJ.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada: "Naprawdę ważniejsze jest wsparcie konkretnej fundacji?"

Problem linii wsparcia szybko obiegł internet. Pojawiła się m.in. zbiórka na portalu zrzutka.pl, którą już teraz wsparło ponad 6 tysięcy osób zbierając blisko 230 tysięcy złotych. Na Twitterze gorąca dyskusja rozgorzała m.in. pod postem dziennikarza Onetu. - Piękna jest ta reakcja społeczna na informacje o Telefonie Zaufania. Presja na rząd, chęć organizowania zbiórki, już idące wpłaty na Fundację. Duma - napisał Janusz Schwertner. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że dzieci i młodzież nie zostaje bez pomocy, bo pomoc psychologów 24/7 jest dostępna pod numerem 800121212.

Telefon zaufania w tym pod kątem konsultacji psychologicznej w ramach projektu "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje" działa 24/7 pod numerem 800121212. Telefonów od dzieci są setki. Czy naprawdę ważniejsze jest wsparcie konkretnej fundacji?

Sonda
Czy depresja to problem, z którym walczy się w Polsce w odpowiedni sposób?

Do apelu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dołączyło wiele organizacji pozarządowych i wolontariuszy. W mediach społecznościowych pojawiły się dramatyczne opisy ich interwencji dot. dzieci i młodzieży, które czasami kończyły się samobójstwem małoletnich. Jedną z takich relacji, wraz z apelem o przywrócenie finansowania linii wsparcia, opublikowali przedstawiciele grupy "Śladem Zaginionych". Cały post znajdziesz poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE