Śląskie: Brytyjka twarzą wyjątkowej akcji. Einstein też był autystykiem

i

Autor: Andrzej Bęben Kelly Hunter teatrem trafia do dzieci autystycznych

Śląskie: Brytyjka twarzą wyjątkowej akcji. Einstein też był autystykiem

2018-09-18 12:24

„Autyzm. Codzienność... Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj”, to 2-letnia regionalna kampania zainaugurowana we wtorek (18 września) w Katowicach. Jej twarzą jest Kelly Hunter, brytyjska aktorka filmowa (m.in. „Krwawy tyran - Henryk VIII”, „Bunkier”) i teatralna (role szekspirowskie) pracująca od 20 lat z dziećmi ze spektrum autyzmu. To pierwsza, tego rodzaju, w kraju inicjatywa przybliżająca społeczeństwu spektrum autyzmu.

Kampanię organizują Urządu Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Regionalnego Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. – Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tej kampanii. Z grupą aktorów będę odwiedzała Polskę, będziemy prowadzić warsztaty dla dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu – wyjaśnia Kelly Hunter. – W ramach dwuletniej kampanii przygotowywane są konferencje edukacyjne, materiały dydaktyczne, spoty edukacyjne, komiksy, publikacje, ulotki i plakaty informacyjne. Kampania bazuje na pozytywnych emocjach – podkreśla Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, członek zarządu województwa śląskiego. – Dla osób ze spektrum autyzmu dźwięk telefon może mieć siłę młota pneumatycznego przystawionego do ucha. Ich mózg tak potęguje bodźce – informuje dr Maria Piszczek, psycholog, zajmuje się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu.

Wśród nas żyją ludzie ze spektrum autyzmu. Często ich zachowania odbieramy jako dziwne, niestosowne. Nie zastanawiamy się, dlaczego tak się zachowują. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak trudne jest dla nich funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości. Nie wiadomo, ile osób w Polsce zmaga się autyzmem. Szacuje się, że już średnio 1 na 68 (wg innych źródeł 1 na 150) dzieci rodzi się z autyzmem. Ma on tak wiele postaci, że prawie niemożliwym jest znalezienie dwóch osób, u których choroba miałaby taki sam przebieg. Autyzm nie jest, jak głosi stereotyp, chorobą psychiczną. Współczesna medycyna określa go jako zaburzenie rozwojowe  —  przy czym pojęcie to obejmuje wiele różnych jednostek chorobowych. Z autyzmem żyje, nie wszyscy o tym wiedzą, piłkarz Lionel Messi. Autystykami byli m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Alfred Hitchcock i Albert Einstein.