Śledziowa rozpusta

2007-12-20 18:07

Jak długo moczyć śledzie, by nie były słone? Pozbycie się nadmiaru soli może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Słynna Lucyna Ćwierczakiewiczowa zalecała nawet 36-godzinne moczenie śledzi w mleku.

Można też wymoczyć je w wodzie, ale mleko nadaje śledziom delikatniejszy smak. Osoby, które lubią śledzie marynowane, a nie mogą jeść octu, powinny wymoczyć solone ryby w maślance. Nada im ona nieco kwaskowaty smak i specyficzną kruchość.

Przed zalaniem olejem wyfiletowaną i pokrojoną rybę warto uszlachetnić, np. wrzucając do słoika plasterki cebuli i cytryny. Jeżeli ktoś woli bardziej oryginalny smak, może śledzie posmarowane ząbkiem czosnku przesypać majerankiem lub oregano i dopiero zalać olejem.

Śledź w winie musztardowym

Składniki: 4 śledzie, 5 pieczarek marynowanych, 4 korniszony, 2 łyżki białego wytrawnego wina, 2 jajka na twardo, 1/2 cytryny, dodatki do przybrania: cytryna, pomidor, natka pietruszki, papryka marynowana, musztarda.

Sposób przyrządzenia: Wymoczone, oczyszczone śledzie filetujemy, opłukujemy i osuszamy. Układamy na półmisku i kropimy sokiem z cytryny. Z jednej strony obkładamy posiekanymi pieczarkami, z drugiej drobno pokrojonymi korniszonami. Polewamy sosem z wina utartego z majonezem zmieszanym z musztardą. Przybieramy ćwiartkami jajek na twardo, gałązkami natki pietruszki i kawałkami cytryny.

Śledź pod pierzynką

Składniki: 4 solone śledzie, 4 ziemniaki ugotowane w mundurkach, 2 małe ugotowane buraki, 2 jajka ugotowane na twardo, 2 soczyste cebulki, 1 mały pojemnik śmietany, 4 łyżki majonezu, sok z cytryny do smaku, grubo starty pieprz.

Sposób przyrządzenia: Wymoczone i osuszone śledzie kroimy w paski, ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce, podobnie obrane buraki. Jajka i cebulki siekamy w kostkę. Śmietanę łączymy z majonezem i doprawiamy do smaku sokiem z cytryny i pieprzem.

W szklanym płytkim naczyniu układamy warstwami: ziemniaki, cebulkę, śledzia i zalewamy połową sosu majonezowo-śmietanowego. Znowu warstwami kładziemy cebulkę, buraki i pozostały sos. Wierzch posypujemy posiekanym jajkiem na twardo. Sałatkę wstawiamy co najmniej na 2-3 godziny do lodówki.

Roladki z orzechami

Składniki: 30 dag płatów śledziowych, 2 jajka na twardo, 1 małe jabłko, 5 dag cebuli, 10 dag posiekanych włoskich orzechów, majonez, drobny szczypiorek, pieprz.

Sposób przyrządzenia: Wymoczone płaty śledziowe dzielimy wzdłuż na pół. Cebulkę, jabłko, jajka na twardo drobniutko siekamy i łączymy z posiekanymi orzechami włoskimi. Dodajemy stopniowo majonez i doprawiamy do smaku pieprzem. Tak przygotowaną masę wykładamy na wierzch pasków śledzia, zwijamy w ruloniki, układamy i posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem.

Śledzie z marynatami

Składniki: 6 śledzi, 3 ogórki kiszone, 15 dag posiekanych grzybków marynowanych, 1 marynowana papryka, 150 ml oleju słonecznikowego, 1 mały przecier pomidorowy, szczypta chili, natka pietruszki.

Sposób przyrządzenia: Wymoczone śledzie kroimy w dzwonka. Układamy na półmisku. Ogórki, grzybki i paprykę kroimy w drobną kostkę i łączymy z olejem i koncentratem pomidorowym doprawionym chili. Tak przygotowaną pastę łączymy ze śledziami i wykładamy na półmisek, dekorując natką pietruszki.

Robert Sowa (40 l.) szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski, założyciel elitarnego Klubu Szefów Kuchni

- Śledzie można przyrządzać na słono, słodko, kwaśno, korzennie i na tysiące innych sposobów. Na przykład z orzechami! Po wymoczeniu w mleku śledzie należy obtoczyć w grubo zmielonej panierce z pieprzu, gorczycy i kolendry, posypać jabłkiem i selerem naciowym pokrojonym w kostkę i zalać jogurtem zmieszanym z sokiem z cytryny oraz posiekanymi orzechami włoskimi. Efektowne i smaczne.

Polecam matiasy norweskie. Mają ładną kremową barwę, są delikatne w smaku i bogate w witaminy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki