Słuchaj praktyków, decyduj o swojej przyszłości

i

Autor: Materiały prasowe

EDUKACJA

Słuchaj praktyków, decyduj o swojej przyszłości

2022-09-06 0:05

Początek września to czas powrotów do szkoły, ale także dobry moment, by pomyśleć o swojej przyszłej karierze zawodowej. Studenci co prawda mają jeszcze wakacje, lecz wielu z nich właśnie we wrześniu podejmuje kluczowe decyzje dotyczące przyszłości. Poszukując praktycznych informacji o interesujących kierunkach studiach lub zawodach, warto sięgać po rady praktyków i doświadczenia ludzi biznesu, prezentowane w formie krótkich filmów na platformie edukacyjnej Akademia Zarządzania i Rozwoju (azir.edu.pl). W rozmowach z gośćmi poruszane są również bieżące tematy, dotyczące np. wojny na Ukrainie.

Do jakich zawodów będzie należała przyszłość? W jakich sektorach zawodowych nastąpią zasadnicze zmiany? Co warto studiować? O to wszystko AZiR zapytała dr. Konrada Szeląga, wicedyrektora Biura Analiz i Strategii Agencji Rozwoju Przemysłu. – Najbardziej narzucającą się odpowiedzią są zawody typu informatyk, programista, czyli te związane z nowymi technologiami. To jest prawda i to spotyka się z zainteresowaniem młodzieży. (…) Popyt spotyka się tu z podażą. Jednak, jak dobrze wiemy, nie wszyscy młodzi ludzie będą informatykami i programistami. Inne zawody też będą w cenie – wydawałoby się, że takie będące z poprzedniej epoki, na przykład techniczne – przekonuje dr Szeląg.

A może prawo lub turystyka?

Myślisz o studiowaniu prawa? A może zastanawiasz się, jakie możliwości rozwoju zawodowego mają absolwenci tego kierunku? Odpowiedzi udzielił AZiR dr. hab. Przemysław Litwiniuk, prawnik, wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, członek Rady Polityki Pieniężnej. – Dzisiaj absolwent prawa ma bardzo szerokie możliwości. W zasadzie w sektorze administracji, przedsiębiorczości może robić wszystko. Może też wykonywać prawnicze: radcy prawnego, adwokata, komornika, sędziego czy nauczyciela akademickiego. Może łączyć te zawody ze sobą, jak również może być prokuratorem – mówi Litwiniuk.

Chcesz wiedzieć wszystko o najważniejszych atrakcjach turystycznych w Polsce, ale także o ich historii? Lubisz geografię, podróże są twoją pasją i chciałbyś nią zarażać innych ludzi? To może być kierunek studiów dla ciebie! – Sfera turystyki w XXI wieku coraz bardziej się rozwija. Okres pandemii lekko to przyhamował, bo okazało się, że nie była artykułem pierwszej potrzeby.  Ale rozwoju tego typu dziedziny nie da się zatrzymać. To będzie się coraz bardziej rozwijało. Myślę, że to jest bardzo atrakcyjna część działalności społeczno-zawodowej – o studiach na kierunkach turystycznych i możliwościach, jakie daje ich ukończenie, opowiada Dariusz Nazarczyk z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Studiowanie turystyki jest dziś odpowiedzią na wzrastające wymagania klientów wobec organizatorów imprez turystycznych czy wycieczek krajoznawczych. Ale to nie jedyny obszar, którym zajmuje się absolwent tego kierunku studiów.

Jak zostać dietetykiem lub… nauczycielem tańca

A może chciałbyś związać swoją karierę zawodową z dietetyką? – Wybór ścieżki mojej kariery i edukacji był podyktowany tym, że zawsze interesowałam się kwestiami zdrowotnymi. Sama byłam aktywna fizycznie i starałam się dbać o swoje zdrowie. Zależało mi na tym, żeby pracować z ludźmi i  móc im pomagać (…). To był taki moment, kiedy dietetyka i cała wiedza na temat jedzenia bardzo intensywnie zaczęły się rozwijać. Wydawało mi się to dużo mniej inwazyjne niż chirurgia estetyczna, a jednocześnie dużo przyjemniejsze. Jedzenie jest przecież największą przyjemnością w życiu człowieka – o swoich wyborach zawodowych opowiada AZiR dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny, prowadząca program „Dieta Czy Cud” w TVN Style.

–  Wybór studiów i to, czy nas zawiodą czy nie, to są dwie odrębne kwestie. Wszystko zależy od naszego indywidualnego podejścia. Ja poszłam na studia szukając konkretnych odpowiedzi. Byłam aktywną studentką, zadawałam dużo pytań. Robiłam też dużo oprócz studiowania: jeździłam na konferencje, kursy, samodzielnie się dokształcałam. Pracowałam podczas studiów. Studia to nie jest rozwiązanie, to  podpowiedź – dodaje.

Jeśli marzysz zaś o niekonwencjonalnej karierze, jesteś osobą aktywną, zawsze pasjonował Cię ruch i taniec, to na AZiR również znajdziesz coś dla siebie. Chcesz zarabiać na tańcu i zostać nauczycielem tańca? Tym zajmuje się Michał „Kaczorex” Kaczorowski, który odnosi sukcesy na polskiej scenie street dance już od lat. – Nie ma złotej rady. Sukces, nie tylko w tańcu, ale w jakiejkolwiek dziedzinie życia, nie zależy od jakiejś złotej metody. Wiem, że wielu ludzi chciałoby iść na skróty. Ja też szukałem tych skrótów, też szedłem w krzaki nie raz, ale najczęściej niestety się pokłułem – opowiada „Kaczorex”, tancerz, nauczyciel tańca popping, zwycięzca telewizyjnego programu tanecznego „Got to Dance. Tylko taniec!” oraz finalista programów „World of Dance” i „Mam Talent!”.

Na platformie AZiR regularnie zamieszczane są filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli biznesu, mediów, nauki, kultury i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Kilkuminutowe filmy, nagrane specjalnie dla Akademii Zarządzania i Rozwoju, można oglądać bezpłatnie. Platforma organizuje również spotkania online z przedstawicielami różnorodnych, w tym niecodziennych zawodów, którzy przybliżają słuchaczom ich kulisy.

Partnerem AZiR jest Program Kariera, tworzony przez Polską Radę Biznesu.

Nasi Partnerzy polecają