smog

i

Autor: ARCHIWUM smog

SMOG w Polsce - jak powstaje? Przyczyny zanieczyszczonego powietrza

2017-12-20 11:44

Jakość powietrza w Polsce w ostatnich dniach znacznie się pogorszyła. Podwyższony poziom smogu odnotowuje się na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Jak powstaje smog? Poznaj przyczyny złej jakości powietrza w Polsce.

Jak powstaje smog? Głównymi winowajcami złej jakości powietrza jesteśmy my sami. Smog jest skutkiem ludzkich działań. Smog powstaje w wyniku zanieczyszczeń powietrza, które wytwarzamy i wyżowej, bezwietrznej pogody. Nazwa smog jest zbitką słów smoke (dym) i fog (mgła). Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie w piecach domowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Podczas wyżowej pogody dymy i pyły zamiast płynąć do góry, rozprzestrzeniają się poziomo oraz w dół i zostają przy powierzchni ziemi. Tam gdzie kończy się warstwa zanieczyszczeń, zaczyna się warstwa inwersyjna, czyli termiczna warstwa hamująca. Jakość powietrza w Polsce pogarsza się najczęściej zimą, w sezonie grzewczym. W ostatnich dniach odnotowuje się podwyższony poziom smogu nie tylko na południu kraju, ale również w centrum.

Zobacz: Jakość powietrza w Polsce. MAPA - sprawdź aktualny poziom smogu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają