"Super Expess" broni działkowców: Uratujemy Wasze altanki!

2014-07-12 4:00

Kwiaty, świeże powietrze, własne owoce i warzywa. Tak wygląda krajobraz na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ta sielankowa atmosfera może się jednak szybko skończyć, kiedy na tereny ogrodów wkroczą inspektorzy nadzoru budowlanego. Aż 900 tysięcy altan może zostać zburzonych, bo posłowie przygotowali ustawę z błędami! "Super Express" tworzy koalicję ponad podziałami! Chcemy, by jak najszybciej zmieniono przepisy! Uratujemy wasze altanki!

Skąd to zamieszanie? Wszystko dlatego, że przepisy nowej ustawy nie precyzują dokładnie, czym jest "altana ogrodowa". Określają jedynie jej dopuszczalne wymiary. A działkowcy od lat budowali je w formie małych chatek lub domków. Dlatego "Super Express" namawia do zmiany prawa, która ochroni działkowców przed burzeniem domków i raz na zawsze zdefiniuje, czym dokładnie jest "altana ogrodowa". W szczególności, że sami działkowcy nie kryją oburzenia i z obawą patrzą w przyszłość.

- W utrzymanie działki, a także w remonty i przebudowy domku, włożyłem nie tylko wiele wysiłku, ale też sporo oszczędności. Dlaczego miałbym teraz pozwolić na to, aby ktoś przyszedł i mi ten domek rozwalił? Będziemy bronić naszych domków i działek! - zapowiada Bazyli Sewastianiuk (71 l.) z Białegostoku (woj. podlaskie). - Zdarza się, że na ogrodach działkowych ludzie budują wielkie wille i trzeba z tym walczyć. Ale większość działkowców ma tylko niewielkie domki, które służą do składowania narzędzi, przebrania się czy schronienia w razie deszczu - dopowiada Teresa Skrzypczyńska (69 l.) z Białegostoku.

Nad obywatelskim projektem nowelizacji poprawiającej przepisy pracuje już Polski Związek Działkowców. Proponują, by za altanę działkową był uznawany "wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy (...) o powierzchni zabudowy do 35 mkw.". Swoją pomoc już deklarują posłowie największych klubów parlamentarnych. A "Super Express" dopilnuje wszystkiego! Obronimy działkowców i ich altany.

Złożymy projekt, który ochroni działkowców

Dariusz Joński (35 l.) z SLD: - Stajemy murem za działkowcami i będziemy walczyć o ich altany! Złożymy niedługo projekt ustawy działkowej, który nie pozwoli na rozbiórkę dotychczasowych altan, które rzekomo nie spełniają należytych warunków co do istnienia. Wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie jest skandaliczny.

Sąd zadziałał przeciwko obywatelom

Bartosz Kownacki (35 l.) z PiS: - Sąd nie zadziałał w interesie miliona obywateli, ale całkowicie w oderwaniu od rzeczywistości! Będziemy bronić działkowców i postaramy się w tym roku złożyć taki projekt ustawy, który nie pozostawiałby wątpliwości, że dzisiejsze altany muszą zostać w takiej formie, w jakiej są.

Prawo musi ułatwiać życie właścicielom altan

Marek Łapiński (43 l.) z PO: - Na etapie tworzenia ustawy nikt nie zgłaszał zastrzeżeń do tego zagadnienia. Jednak każda zamiana mająca na celu ułatwienie życia działkowca i sprawienia, że przepisy będą jaśniejsze, jest dobra. Wystąpię o zwołanie wspólnego posiedzenia z organizacjami działkowymi.

Zawsze będziemy stać po stronie ogródków

Piotr Zgorzelski (51 l.) PSL: - Przy procedowaniu poprzedniego projektu obywatelskiego byłem jednym z najaktywniejszych posłów. I mogę zapewnić, że tym razem zarówno ja, jak i klub PSL staniemy ponownie po stronie działkowców. Poprawimy te przepisy tak, by altany zostały na działkach.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE