Zawód hutnika pojawił się, gdy człowiek odrzucił narzędzia z kamienia łupanego i zaczął używać brązu (stopu miedzi z cyną). Ślady pracy hutników w Egipcie datuje się na ok. 3000 r. p.n.e., a w Europie – 1000 r. p.n.e. Natomiast pierwsze huty powstawały dopiero w XVII w.
Patron męczennik
Święty Florian urodził się ok. 250 r. w Ceti (dzisiejsza Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego Dioklecjana. Za to, że ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns w miejscowości Lauriacum (obecnie Lorch). Ciało Floriana odnalazła wdowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowano kościół. W 1184 r. biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa. Znajdują się obecnie w kościele św. Floriana na krakowskim Kleparzu. Dlaczego jednak to św. Florian został patronem hutników? Legenda głosi, że Florian w armii rzymskiej był dowódcą oddziału gaśniczego i miał uratować płonącą wioskę jednym wiadrem wody. Święty Florian jest patronem wszystkich ludzi ognia – nie tylko hutników, lecz także strażaków, kominiarzy, garncarzy i piekarzy. Pierwszy Dzień Hutnika odbył się w 1951 r., czyli w momencie, gdy uruchomiono w Zagłębiu Miedziowym na Dolnym Śląsku hutę miedzi w Legnicy.
Barwy hutnicze
Czarny i pomarańczowy to barwy hutnicze KGHM – obie pojawiają się na mundurze hutnika. Czarny nawiązuje do koloru rudy, z której uzyskuje się miedź. Pomarańczowy natomiast to kolor roztopionego metalu. Przyjęta koncepcja munduru oraz jego kolorystyka podkreśla nierozerwalną więź i współpracę dwóch podstawowych branż funkcjonujących w KGHM, tj. górnictwa i hutnictwa. Utrzymana została tym samym symbolika barw tworzących flagę górniczą i hutniczą, których wspólnym wyróżnikiem jest kolor czarny. Kolor ten nawiązujący w pierwotnym znaczeniu do głębi kopalń, symbolizuje również cechy charakteryzujące oba zawody, takie jak rozwaga i mądrość. Natomiast kolor miedziany nawiązuje do barwy ognia i roztopionego metalu, charakterystycznych elementów dla pracy przy piecach hutniczych.
Karczma piwna
To jeden z bardziej efektownych i najstarszych elementów tradycji hutniczych. Dzisiaj karczma piwna to wielkie widowisko biesiadne dla kilkuset gości, z konkursami i zabawami. Ma styl kabaretowy, a na program składają się humorystyczne, niekiedy niewybredne i uszczypliwe żarty pod adresem przełożonych. Regulamin i zasady karczmy zabraniają jednak obrażania się za takie złośliwości. Nieodzownym elementem każdej edycji karczmy wciąż pozostaje złoty trunek popijany przez biesiadników ze specjalnie przygotowanych na tę okoliczność pamiątkowych kufli.

i
Comber babski
Odpowiednikiem męskiej karczmy jest babski comber. Nazwa pochodzi od symbolizującej mężczyznę słomianej kukły, która była niesiona do miasta przez korowód handlarek warzywami. To one świętowały comber w przeddzień środy popielcowej. Na rynku chwytały mężczyzn, zakuwając kawalerów w symboliczne kłody, a starsi i żonaci musieli zostać wykupieni. Następnie miała miejsce wspólna zabawa przy trunkach. Obecnie babski comber to domena pań. W KGHM panie biesiadują wyłącznie w damskim gronie. Babski comber to tradycyjna biesiada z kabaretowym programem, na który składają się wymyślne zabawy, konkursy i skecze oraz oryginalne gadżety i stroje.
Orkiestra hutnicza
W KGHM działa orkiestra hutnicza w Hucie Miedzi Głogów. Występuje na otwartych koncertach dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Tradycją jest również coroczna wizyta orkiestry w Centrali KGHM. Pobudka hutnicza z występem orkiestry i mażoretek odbywa się na dziedzińcu centrali KGHM, będąc pierwszym punktem programu obchodów głównych uroczystości hutniczych.

i
GWIAZDY wystąpią dla hutników
Tradycyjnie, tegoroczne obchody Dnia Hutnika rozpoczęły się 4 maja od złożenia kwiatów przy pomniku Św. Floriana przed Hutą Miedzi Głogów. Jednak główne uroczystości z udziałem władz KGHM zostały zaplanowane na dzisiaj. 17 maja zaś, w parku Miejskim w Legnicy odbędzie się piknik z okazji Dnia Hutnika z udziałem znanych gwiazd – zaśpiewają m.in. Cleo i Jacek Stachursky. Dzisiaj o godz. 9.00 przed siedzibą spółki w Lubinie orkiestra hutnicza z Głogowa powita zarząd KGHM i dyrektorów naczelnych hut. Orkiestrze będzie towarzyszyć grupa mażoretek. O 14.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie rozpocznie się uroczysta akademia, na której zostaną wręczone odznaczenia państwowe i odznaki branżowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.”. Dzień zakończy się tradycyjnymi imprezami: karczmą oraz combrem, które odbędą się w Głogowie. Uroczysta msza święta w intencji hutników i ich rodzin zostanie odprawiona w niedzielę, 11 maja o 12.30 w Kolegiacie w Głogowie. Specjalne atrakcje z okazji Dnia Hutnika przygotowała Huta Miedzi Legnica. W sobotę, 17 maja, w legnickim parku Miejskim odbędzie się piknik hutniczy. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje, m.in. wesołe miasteczko, animacje, pokazy, mapping oraz występ Orkiestry Hutniczej z Huty Miedzi Głogów z mażoretkami. Gwiazdami wydarzenia będą Cleo i Jacek Stachursky. Ponadto, 25 maja i 7 czerwca odbędą się dni otwarte HM Legnica.
Nie tylko miedź, czyli co produkują huty KGHM
KGHM jest jednym z największych światowych liderów branży metalurgicznej. Zawdzięcza to mocom produkcyjnym trzech hut miedzi: HM Głogów, HM Legnica i HM Cedynia. Wszystkie znajdują się w Polsce, na Dolnym Śląsku. W hutach KGHM pracuje ponad 3600 osób.
Produkcja w hutach KGHM oparta jest głównie na własnych złożach i wytwarzane na miejscu koncentratach rud miedzi. W hutach w HM Głogów i HM Legnica jest produkowana miedź katodowa o zawartości 99 proc. Cu. HM Cedynia jest natomiast nowoczesną walcownią, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową na walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Jakie produkty powstają w hutach miedzi KGHM?

i
1.Miedź KGHM jest największym producentem miedzi w Europie i należy do elitarnego grona 10 największych producentów miedzi na świecie.
Produkuje:
- katody miedziane – to miedź elektrolityczna w postaci blach. To podstawowy produkt KGHM Polska Miedź S.A.
- walcówka – miedziany drut o średnicy do kilkunastu milimetrów, używany do produkcji cienkich drutów, przewodów instalacyjnych i kabli energetycznych,
- drut z miedzi beztlenowej i drut z miedzi beztlenowej zawierającej srebro – stosowane są jako „miedziane żyły” w przewodach i kablach specjalistycznych,
- granulat miedziany – pocięty na kawałki gruby drut miedziany, używany do produkcji stopów metali i procesów galwanizacji

i
2. Srebro Według rankingu World Silver Survey 2025 spółka zajmuje 2. miejsce w światowym rankingu największych producentów srebra. KGHM produkuje srebro katodowe o zawartości powyżej 99,99 proc. Ag (tzw. cztery dziewiątki). Srebro jest produkowane w postaci gąsek o wadze 1000 uncji jubilerskich (32,15 kg) oraz granulatu.
3. Złoto KGHM wytwarza sztabki o zawartości powyżej 99,95 proc. złota. Jest ono odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra.
4. Pozostałe produkty
- molibden – stosowany w przemyśle lotniczym, naftowym, elektronicznym,
- ren – wykorzystywany do produkcji turbin silników odrzutowych, turbin gazowych oraz osłon pojazdów kosmicznych,
- ołów – półprodukty do dalszego przerobu i produkcji akumulatorów,
- selen techniczny – stosowany w przemyśle szklarskim, paszowym, farmaceutycznym i kosmetycznym,
- kwas siarkowy – używany w przemyśle chemicznym i nawozowym,
- siarczan miedzi – wykorzystywany do odgrzybiania powierzchni, produkcji detergentów czy farb oraz impregnatów do skór,
- siarczan niklawy – przeznaczony do produkcji związków niklu

i
Strój niczym z kosmosu
Gdzie dużo babek, jest i wilk Temperatura powietrza w hucie wynosi nawet 60 st. C. Nic dziwnego, że hutnicy muszą mieć specjalny strój, by móc bezpiecznie pracować w tak trudnych warunkach. Dlatego noszą niepalne ubranie ochronne, które wygląda niczym skafander astronauty. Hutnik ma specjalny fartuch, getry i rękawice, a oprócz tego żaroodporne buty i kask z osłoną twarzy oraz karku. Ubranie skutecznie chroni przed rozpryskami płynnego metalu, żużla i iskier. Na przestrzeni lat strój hutnika zmieniał się – pierwsze stroje nie nadawały się do wyprania. Jako materiał podstawowy do tworzenia tego stroju wykorzystywano bowiem tkaninę wełnianą, impregnowaną niepalnie, wzmocnioną skórą naturalną. Współczesne, zmetalizowane ubranie hutnika można nawet prać.

i
Gdzie dużo babek, jest i wilk
Przez lata hutnicy wypracowali swój zestaw słów, a chętni do pracy w hucie muszą go szybko poznać. To tylko niektóre przykłady:
- wilk – zamrożone wylewy miedzi,
- gąska – sztabka srebra,
- grzyb – kominek awaryjny komory reakcyjnej na Wydziale Ołowiu,
- chrupki – spieczone kawałki koncentratu miedzi,
- bocianie gniazdo – właz rewizyjny instalacji odprowadzania gazów procesowych Wydziału Ołowiu Huty Miedzi „Głogów”,
- babka – zakrzepnięta część metalu i żużla w trakcie odlewania ołowiu do kadzi.
- sauna – pomieszczenie, w którym rozprowadzana jest para do suszarni parowej.

i