Te święta będą droższe, dlatego postaw na kreatywność

i

Autor: Shutterstock

Świąteczne finanse

Te święta będą droższe, dlatego postaw na kreatywność

2022-12-09 0:05

Na organizację Świąt Bożego Narodzenia przeznaczamy coraz więcej pieniędzy. W tym roku Polacy wydadzą średnio 1259zł, czyli ponad 500zł więcej niż 2 lata temu. Z cyklicznego badania Barometr Providenta* wynika, że prawie co czwartego Polaka nie będzie stać na podstawowe wydatki związane ze świętami. Aby móc kupić wszystko, co jest potrzebne do przygotowania świąt, niemal połowa Polaków będzie wybierać tańsze, niekiedy niższej jakości produkty.

Ponieważ te święta będą kosztowne, mamy okazję wykazać się pomysłowością. Nie musimy wydawać pieniędzy na świąteczne ozdoby - możemy zrobić je sami lub zaangażować w to członków rodziny. Wspólne sklejanie papierowych łańcuchów na choinkę czy dekorowanie styropianowych bombek sprawi nam dużo frajdy! Świąteczny stroik, a nawet choinkę możemy wykonać z rzeczy znalezionych w domu – dając im „drugie życie”.

O czym marzą Polacy?

Okazuje się, że najczęściej zaczynamy kompletować świąteczne prezenty już na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Stosunkowo duża liczba badanych zostawia szukanie świątecznych upominków na ostatnią chwilę, częściej są to mężczyźni. Co Polacy chcieliby dostać pod choinkę? Większość osób preferuje pieniądze lub bony na zakupy. Panie zdecydowanie częściej niż panowie czekają na biżuterię (12,4 proc. wobec 2,5 proc.) oraz na kosmetyki i perfumy. Mężczyźni bardziej ucieszyliby się z elektroniki. Ponad 13 proc. ankietowanych nie wie, co chciałoby dostać pod choinkę. Co ciekawe, tylko ponad połowa Polaków spodziewa się świątecznego prezentu.

Wyjątkowy prezent DIY

Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie dzieci najbardziej czekają na świąteczne upominki – a seniorzy! W najstarszej grupie wiekowej co piąty badany jest przekonany o tym, że otrzyma taki podarunek. Nie każdego będzie stać na drogie prezenty, dlatego warto postawić na handmade. W tym celu możemy skorzystać m.in. z gotowych zestawów do robienia świeczek, mydełek czy soli do kąpieli. Własnoręcznie robiony upominek możemy spersonalizować, przygotowując kolaż ze wspólnymi zdjęciami lub książkę fotograficzną. Szalik, czapka, skarpety czy sweter zrobiony na drutach to piękny i użyteczny prezent. Możemy podarować bliskiej osobie upieczone i samodzielnie udekorowane pierniczki lub ciastka.

Święta w duchu zero waste

Każdego roku na święta kupujemy za dużo, a potem wyrzucamy. Aby uniknąć marnowania żywności, na przedświąteczne zakupy zabierzmy listę rzeczy do kupienia i własne torby. Warto przygotować tyle dań wigilijnych, ile faktycznie zjemy. Natomiast jeśli zostanie nam jedzenia, dobry pomysłem jest pakowanie próżniowe m.in. mięsa, a także mrożenie np. pierogów czy bigosu. Przygotuj duży garnek kapusty z grzybami – można ją przerobić na farsz do pierogów, a resztę dać do bigosu. Zostało ci warzyw z bulionu na barszcz? Przerób je na sałatkę jarzynową. Podziel się nadmiarem jedzenia, zapraszając rodzinę na drugi dzień świąt do stołu. Część żywności możesz też przekazać do specjalnych lodówek dla potrzebujących.

* Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w listopadzie 2022 r.

Racjonalne podejście do świątecznych wydatków

Na celebrację nadchodzących świąt aż 36,6 proc. Polaków przeznaczy kwotę w wysokości 1000-1999 zł. Co ciekawe, to najmłodsza grupa badanych, w wieku od 18 do 25 lat, na te święta planuje wydać najwięcej – średnio jest to 2040 zł. W tej kategorii wiekowej aż 9 proc. ankietowanych zamierza w tym celu pożyczyć pieniądze od rodziny. Duża część respondentów świąteczne wydatki pokryje z oszczędności.

- Tegoroczne wyniki Barometru Providenta pokazują, że Polacy rozważnie podchodzą do swoich finansów. Odpowiedzialnie planują świąteczne wydatki, aby te nie nadwyrężyły domowego budżetu. Dwóch na trzech ankietowanych sfinansuje tegoroczne święta z bieżących dochodów. Jeszcze w 2021 roku  niemal ¾ Polaków finansowało święta w ten sposób – mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. – Oszczędną Gwiazdkę deklarują zwłaszcza najstarsi respondenci, którzy wydadzą na nie średnio 1010 złotych. To o połowę mniej niż najmłodsza grupa wiekowa. Ponadto, co czwarty senior na organizację świąt przeznaczy mniej niż 500 złotych – dodaje Karolina Łuczak.

Partnerem materiału jest

Provident logo Te święta będą droższe, dlatego postaw na kreatywność

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają