Tragedia w kopalni Zofiówka. Znaleziono ciało ostatniego górnika

2018-05-16 9:16 LIKP

Tragedia w kopalni Zofiówka. Ratownicy trafili na zwłoki trzeciego, ostatniego już, poszukiwanego górnika. Taką informację przekazały służby prasowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mający około 4 stopni w skali Richtera wstrząs w jastrzębskiej kopalni miał miejsce 5 maja. W rejonie zagrożenia przebywało wówczas 11 górników. Ostatecznie katastrofy nie przeżyło pięciu górników.

Tragedia w kopalni Zofiówka. Znaleziono ciało ostatniego poszukiwanego górnika. Jeszcze we wtorek, 15 maja, w jedenastą dobę po zdarzeniu, na miejscu tragedii pracowało aż 18 zastępów straży pożarnej. Akcja ratunkowa określana jest jako najtrudniejsza w całej historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pod kopalnią jeszcze w trakcie pracy strażaków ludzie masowo przychodzili palić znicze.

Dramat w Zofiówce rozpoczął się 5 maja przed godziną 11.00. Jak informuje JSW, do tąpnięcia doszło na poziomie 900 metrów kopalni Zofiówka. W momencie wstrząsu pod ziemią znajdowało się aż 250 osób. Jedenaście z nich przebywało w rejonie zagrożenia. Część samodzielnie dostała się na powierzchnię, dwóm pomogli ratownicy 5 godzin po rozpoczęciu akcji. Niestety na dole zostało trzech górników. Jak się okazało, wszyscy zmarli.Najnowsze