Ustawa antylichwiarska może obniżyć poparcie Prawa i Sprawiedliwości

2022-01-26 0:05
banknot
Autor: Materiały prasowe

Sejm zajmie się dziś pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu lichwie (druk 1911), zmierzającego do ograniczenia działalności firm pożyczkowych. Znacznie trudniej będzie też uzyskać kredyt gotówkowy w banku, ponieważ limity zostaną obniżone poniżej średniego poziomu ryzyka.

Eksperci nie mają wątpliwości, że po przyjęciu ustawy rynek pożyczkowy będzie nierentowny, ale skutki mogą uderzyć również w konsumentów, którzy poza lombardami i szarą strefą, nie będą mieli alternatywy. – Drobne pożyczki krótkoterminowe, wygodne zakupy na raty, odroczone płatności w internecie wszystko to klienci mogą stracić – wskazuje Jarosław Ryba, prezes zarządu Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

Może stracić też Zjednoczona Prawica

Według badania IBRiS 8 proc. Polaków może zmienić swoje preferencje wyborcze w przypadku ograniczenia dostępu do drobnych pożyczek. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości 5 proc. uznało, że zniechęci ich to do głosowania na PiS. Ten odsetek przekłada się na 1,6 punktu proc. utraty poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości - wynika z badania Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych na próbie 1100 osób.

Odsetek Polaków korzystających z drobnych, legalnych pożyczek gotówkowych wynosi 33,8 proc. Niemal sześciu na dziesięciu zapytanych uważa, że powinny być one łatwo dostępne, a 67 proc. badanych, że ich ograniczenie przyczyni się do wzrostu nielegalnych praktyk lichwiarskich czytamy we wnioskach z badania sondażowego IBRiS z 2019 r.

- Trudno określić kto mógłby zyskać na zaostrzeniu prawa kredytowego, skoro takich postulatów nie zgłaszały nawet organizacje konsumenckie. Wizerunkowo, chyba tylko Ministerstwo Sprawiedliwości. Zwłaszcza, że obowiązują już przepisy antylichwiarskie, a ich rewizja logicznie powinna odbyć się dopiero wraz z implementacją drugiej wersji unijnej Dyrektywy CCD, co czeka nas prawdopodobnie jeszcze w tej kadencji parlamentu – tłumaczy politolog Piotr Siekański, członek Rady Fundacji Lendtech.

Obecnie obowiązująca tzw. ustawa antylichwiarska została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę 25 sierpnia 2015 r. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny branża „chwilówkowa” w 2020 r. straciła 217 mln zł, wobec straty 136 mln zł odnotowanej w 2019 r.

Ustawa antylichwiarska może obniżyć poparcie Prawa i Sprawiedliwości logo niech będzie dobrze
Autor: Materiały prasowe